25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś – trudno się nie zgodzić ze zdaniem pisarki Haliny Bechlerowej.

Miś Uszatek, Paddington, Colargol, Kubuś Puchatek  czy nasz ukochany miś z dzieciństwa – wszystkie bez wyjątku świętują. 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Został ustanowiony w 2002 roku w 100. rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowy miś szybko podbił serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko misie podbiły też rynek księgarski i filmowy, stając się kultowymi bohaterami bajek.

Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane i czytane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

W naszej szkolnej bibliotece uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym, w którym głównym bohaterem był właśnie MIŚ.

W Dniu Pluszowego Misia dzieciaki miały możliwość przyniesienia swoich ukochanych misiów do szkoły. Podczas zajęć w bibliotece prezentowały swoje piękne misie. W ramach zajęć czytelniczych dzieci wysłuchały opowiadania o Kubusiu Puchatku.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Arkadiuszowi Boryczce za zaangażowanie w comiesięczne spotkania czytelnicze w naszej szkolnej bibliotece organizowane dla pierwszoklasistów. Zawsze otwarty i serdeczny poświęca swój czas na kolejne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Ten czas w bibliotece pełen był uśmiechu i radości. Mam nadzieję, że to „misiowe” spotkanie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Aneta Kozioł

25 listopada 2022