Alarm lokalny w szkole jest jednym z kilku rodzajów alarmów, które mogą być ogłaszane w konsekwencji wystąpienia zagrożeń ekologicznych lub innych spowodowanych działalnością człowieka. Ma on na celu zapewnienie bezpieczeństwa w razie zagrożenia życia i zdrowia młodzieży przebywającej na terenie szkoły. Najczęstszymi przyczynami, dla których może zajść konieczność ogłoszenia alarmu w szkole, są zagrożenia związane z powstaniem pożaru, a także możliwość rozprzestrzenienia na terenie szkoły niebezpiecznych substancji chemicznych lub ładunków wybuchowych.

Najważniejszym działaniem, jakie należy podjąć w przypadku stwierdzenia zagrożenia, jest jak najszybsze powiadomienie o niebezpieczeństwie wszystkich osób znajdujących się w strefie zagrożenia i natychmiastowe podjęcie działań mających na celu ratowanie zdrowia i życia osób zagrożonych.

 

W tym celu korzystamy z sygnału alarmu lokalnego, którym w szkole 3 KRÓTKIE SYGNAŁY dzwonka, następujące bezpośrednio po sobie.

 

Alarm lokalny w szkole jest sygnałem, który powinien być znany wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Tylko w wypadku, gdy nastąpiło bezpośrednie zagrożenie życia, nauczyciel sam podejmuje decyzję o ewakuacji, nie czekając na ogłoszenie alarmu.

 

O ewakuacji decyduje dyrektor, który po otrzymaniu meldunku od nauczyciela lub innej osoby zgłaszającej zagrożenie oraz rozpoznaniu sytuacji podejmuje decyzję o zawiadomieniu służb (policja, straż pożarna) i ogłoszeniu alarmu.

W sytuacji braku prądu, sygnał alarmowy może być ogłaszany za pomocą gwizdka lub dzwonka ręcznego z jednoczesnym komunikatem słownym podawanym przez osoby ogłaszające alarm. Jest to sygnał do natychmiastowego działania dla wszystkich pracowników szkoły oraz do bezwzględnego wykonywania poleceń nauczycieli przez uczniów.

 

W dużej liczbie przypadków wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa fizycznego niezbędne jest wezwanie odpowiednich służb drogą telefoniczną.

 

Procedura wezwania powinna odbywać się zgodnie z poniższym schematem:

 

  1. wybranie numeru odpowiedniej służby. Po zgłoszeniu się dyżurnego operatora danej służby podanie następujących informacji:
    • rodzaj stwierdzonego zagrożenia
    • nazwę i adres szkoły
    • imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję
    • telefon kontaktowy
    • zrealizowane dotąd działania w reakcji na zagrożenie
  2. potwierdzenie przyjęcie zgłoszenia i zapisanie danych przyjmującego zgłoszenie.

 

 

 

Ewakuacja w czasie lekcji przebiega następująco:

 

 

1. Uczniowie bezwzględnie podporządkowują się poleceniom nauczyciela.

  1. Należy pozamykać okna.
  2. Na komendę „Uwaga alarm, ustawiamy się w pary”, uczniowie ustawiają się przodem w kierunku drzwi wyjściowych.
  3. Nie zamykać pomieszczeń na klucz! ( tylko na klamkę)
  4. Uczniowie nie rozmawiają, nie popychają się, nie zabierają ze sobą żadnych rzeczy.
  5. Na korytarzu grupa podporządkowuje się osobie dowodzącej ewakuacją (Dyrektor lub inna osoba przez niego upoważniona). Jeżeli nie ma osoby dowodzącej akcją nauczyciel postępuje zgodnie z procedurą.

 

Ewakuacja w przypadku, gdy uczeń znajduje się poza salą lekcyjną, w której miał zajęcia:

 

    1. Uczeń po usłyszeniu sygnału alarmu natychmiast wychodzi z pomieszczenia, w którym się znajdował.
    2. Na korytarzu dołącza do pierwszej napotkanej grupy i podporządkowuje się poleceniom nauczyciela (nie wraca do klasy i nie szuka uczniów ze swojej grupy)
    3. Jeżeli na korytarzu nie ma nikogo kieruje się najkrótszą drogą do wyjścia ewakuacyjnego i udaje się na zbiórkę na boisko szkolne.
    4. Nauczyciel nie szuka ucznia, którego nie było w sali lekcyjnej, lecz zajmuje się całą grupą i postępuje zgodnie z procedurą ewakuacji.
    5. Nauczyciele, którzy w czasie alarmu nie prowadzili zajęć z uczniami podporządkowują się

 

poleceniom osoby dowodzącej ewakuacją ( Dyrektor lub inna osoba przez niego upoważniona).

    1. Podczas ewakuacji obowiązuje ruch prawostronny. Włączamy się do ruchu jeżeli droga- prawa strona- jest wolna.
    2. Pierwszeństwo przejścia posiada grupa, która aktualnie jest w ruchu.
    3. Nauczyciele wyprowadzają uczniów w tempie szybkiego marszu najkrótszą drogą ewakuacyjną do wyjścia z budynku na zbiórkę, na boisko szkolne.
    4. Uczniowie sprawnie wychodzą na zewnątrz szkoły. Nie zatrzymują się w drzwiach, na schodach, korytarzach, nie tarasują wyjścia.
    5. W czasie wyjścia nie wyprzedzamy osób idących przed nami.
    6. W razie konieczności zatrzymania uczniów nauczyciel wydaje komendę „STOP”.
    7. Lewa strona przejścia musi być drożna.
    8. Nauczyciel kończy ewakuację w miejscu zbiórki, którym jest boisko szkolne.
    1. Uczniowie ustawiają się w dwuszeregu w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela. (Zaczynając od lewej strony Ia, następnie na prawo I b,  IIa itd.)
    2. Nauczyciel po ustawieniu klasy niezwłocznie ustala jej stan.
    3. Nauczyciele zdają MELDUNEK Dyrektorowi szkoły ( ilość obecnych w tym dniu w szkole, ilość nieobecnych, ilość ewakuowanych).

 

I ) ILOŚĆ OBECNYCH

 

II ) ILOŚĆ NIEOBECNYCH

(tzn. w przypadku, gdy np. uczeń wyszedł do higienistki, toalety itp.

UWAGA!!!: Jako „nieobecnych” nie podajemy uczniów, których w danym dniu nie ma w szkole oraz którzy zwolnieni z danego przedmiotu w danym czasie mają inne zajęcia np. rewalidacyjne bądź biblioteczne. Tych uczniów ewakuują nauczyciele mający z nimi zajęcia i na boisku

szkolnym włączają ich do danej klasy).

 

III ) ILOŚĆ EWAKUOWANYCH

 

    1. W przypadku, gdy brakuje ucznia nauczyciel występuje przed szereg i przekazuje ten fakt Dyrektorowi lub osobie przez niego upoważnionej.

 

    1. Uczniowie, którzy samodzielnie dotarli na miejsce zbiórki ustawiają się w szeregu na środku boiska. Nauczyciele po włączeniu ich do swoich klas informują Dyrektora lub inną osobę przez niego upoważnioną o aktualnym stanie liczbowym klasy.
    2. Ustawienie klas w dwuszeregu obowiązuje wszystkich do czasu odwołania alarmu. Odwołanie alarmu dokonuje osoba dowodząca ewakuacją poprzez komunikat ALARM ODWOŁANY”
    3. W sytuacji prawdziwego zagrożenia odwołania alarmu dokonują właściwe służby ratownicze.

Ewakuacja podczas lekcji-

zasady postępowania po ogłoszeniu alarmu w szkole

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS