Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

Aby wypłynąć na szersze wody...

16 grudnia br. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach wraz z Miejsko- Gminną Biblioteką Publiczną w Ciężkowicach przeprowadziła V Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas VI- VIII pod hasłem "Czucie i Wiara". Konkurs ten był zorganizowany w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu ogłoszonego  przez Sejm RP na bieżący 2022 w dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. 
Poprzednie edycje konkursu (zapoczątkowanego w 2015 roku dla gimnazjalistów, a później przeniesionego na poziom najstarszych klas szkoły podstawowej) przybliżały młodzieży twórczość  m.in.  W. S. Reymonta, Karola Wojtyły, Henryka Sienkiewicza i innych polskich noblistów. Ostatnie zmagania recytatorów obejmowały wyłącznie poezję romantyczną- obowiązkowo "Pana Tadeusza" oraz wybrany wiersz dowolnego twórcy tej epoki.
W konkursie wzięło udział 22 uczniów ze wszystkich 9 szkół gminy Ciężkowice. W opinii jurorów oraz nauczycieli polonistów, którzy przysłuchiwali się wystąpieniom uczniów w sali teatralnej Ratusza, poziom był raczej wyrównany i dosyć wysoki. Udało się odkryć kilka osobowości o zacięciu artystycznym, które zostały uhonorowane nagrodami w postaci albumów, książek i słodkiego upominku.

Jury w składzie: Katarzyna Zych- dyrektor M-GBP w Ciężkowicach

   Anna Jackowska- polonistka

    Liliana Ostrowska- polonistka

     Maria Rec- malarka i poetka

            Bogdan Krok- dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy        Ciężkowice- przewodniczący jury

wytypowało do nagrody nast. uczniów:

I miejsce - Martyna Jamka (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pławnej)

II miejsce - Kinga Nosal (Szkoła Podstawowa w Kąśnej Dolnej)

III miejsce - Wiktoria Szczepanik (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pławnej)
Jury przyznało także 4 wyróżnienia za szczególną interpretację utworu; otrzymali je:

Karol Cieśla- Szkoła Podstawowa w Zborowicach

Agnieszka Myszor- Szkoła Podstawowa w Zborowicach

Julia Rutka- Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach

Adrian Słowik- Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach

Fundatorami nagród były placówki organizujące konkurs, czyli SP w Ciężkowicach oraz M-GBP w Ciężkowicach. Piękne dyplomy dla uczestników i laureatów zaprojektowała i wykonała P. Justyna Zych. Poczęstunek dla uczestników konkursu ufundowała piekarnia "Anka" z Bogoniowic oraz Rada Rodziców SP w Ciężkowicach. Serdecznie dziękuję wszystkim partnerom i sponsorom za wsparcie naszego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Katarzyny Zych, dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach oraz Pani Gabrieli Schabowskiej, nauczycielki j. polskiego i bibliotekarki w Szkole Podstawowej w Ciężkowicach za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu. Na słowa uznania zasługują również uczniowie klasy Va SP w Ciężkowice, którzy urozmaicili konkurs swoim teatralnym występem- inscenizacją ballady A. Mickiewicza "Powrót taty". Fotorelację z przebiegu wydarzenia przygotowała Natalia Lorek.

Mam nadzieję na dalszą owocną współpracę z placówkami kultury w naszym mieście oraz na kontynuację konkursów recytatorskich w kolejnych latach. Po okresie społecznej izolacji i nauki zdalnej takie spotkania są szczególnie potrzebne i ważne, gdyż pozwalają uczniom ujawniać i rozwijać swoje talenty, dając możliwość wypłynięcia na nieco szersze wody...

Anna Średniawa

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach

FOTO

20 grudnia 2022

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS