ASy z klasy II a

Kluczem do sukcesu i szczęścia
jest wykorzystywanie własnych silnych stron,

a nie korygowanie wad.

Martin Seligman

Wysokie poczucie wartości jest jak dom na mocnych fundamentach – chroni przed nadmiernym wpływem z zewnątrz i dodaje odwagi. Pozwala nawiązywać dobre relacje oraz wyznaczać sobie cele, dążyć do realizacji pragnień i marzeń. Pozwala być szczęśliwym.

Lepsze poznanie siebie, samoakceptacja, uświadomienie uczniom ich piękna, budowanie poczucia własnej wartości, wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku to cele ogólnopolskiego projektu Jestem AS – Akceptuję Siebie, który realizowany jest także w klasie II a. W pierwszym półroczu uczniowie wykonali już kilka zadań, które wplecione były w codzienne zajęcia edukacyjne oraz innowację Ręce w ruch, migiem mów. Rozwijamy komunikację z językiem migowym. Poznali pochodzenie i znaczenie swoich imion, które zapisali, a potem w bardzo indywidualny sposób ozdobili (Każdy AS ma fajne imię), wykonali symboliczną kartę, na której starali się pokazać swoje mocne strony (Mój AS – moja akceptacja siebie). Na nowy rok wylosowali sobie cytat motywujący, a na miesiąc luty zaplanowali przyjemne dla siebie działania (Kalendarz Asa). Systematycznie utrwalają alfabet i znaki daktylograficzne Polskiego Języka Migowego, poznając równocześnie swoje pozytywne i negatywne cechy (Alfabet Asa). Działaniom towarzyszą piosenki: Wiara w siebie, Nieidealna oraz Uwierz w siebie, które skutecznie zapadają w pamięć.

Joanna Roczniak

05 lutego 2024