Chorwacja 2019

Dnia 24 maja uczniowie naszej szkoły rozpoczęli swoją tygodniową wyprawę do słonecznej Chorwacji. Podróż przebiegła pomyślnie i już 25.06 nad ranem byliśmy w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu, gdzie zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki miasta. Po południu dotarliśmy do celu naszej podróży - nadmorskiej miejscowości Drage. Korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się wieczorem na spacer po plaży i pierwszą kąpiel w lazurowym Adriatyku.

Następnego dnia czekała nas nie lada atrakcja - całodzienny rejs do Parku Narodowego Kornati, gdzie podziwialiśmy niezwykły krajobraz płynąc w labiryncie górzystych wysepek. Mimo nie do końca sprzyjającej pogody wszyscy świetnie się bawili, umilając sobie czas szantami, tańcem oraz pysznym jedzeniem. Najodważniejsi kąpali się w jeziorze Mir w Parku  Narodowym Telašćica.

Poniedziałek spędziliśmy w słonecznym Zadarze, gdzie oprócz tradycyjnego zwiedzania zabytków mogliśmy wysłuchać niezwykłego koncertu organowego – kojącej muzyki morskich organów.

Kolejny słoneczny dzień spędziliśmy na wycieczce do urokliwego Szybenika oraz Parku Narodowego Krka, gdzie, spacerując drewnianymi kładeczkami, podziwialiśmy bogactwo chorwackiej przyrody i imponujące wodospady. Ci z nas, którym zimna woda nie straszna, mogli skorzystać z orzeźwiającej kąpieli pod czujnym okiem ratownika – pana Bartka.

Środa przyniosła nam kolejną wycieczkę - niespodziankę. Tym razem do malowniczego Trogiru, którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a także do znanego nadmorskiego kurortu Dalmacji – Splitu.

Kolejny dzień to wyprawa do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, podczas której, mimo niepogody, mogliśmy podziwiać majestatyczne wodospady, liczne jeziora oraz bogactwo otaczającej flory i fauny.

Ostatni dzień naszego pobytu rozpoczęliśmy od krótkiego rejsu na pobliską wyspę, gdzie mogliśmy wypoczywać na wyjątkowo urokliwej piaszczystej plaży.

Po południu wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, zostawiając za sobą piękne krajobrazy, słońce i błękitne morze, ale zabierając wspomnienia o niezwykłych miejscach, które odwiedziliśmy zarówno podczas wycieczek zorganizowanych jak i wieczornych spacerów.

Chorwacja z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników tegorocznej zielonej szkoły.

Bajorek Małgorzata

01 czerwca 2019