Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

 Cudze chwalicie, swego nie znacie…

Po serii wyjazdów do odległych miejsc w kraju i za granicą zdecydowaliśmy się na całkiem bliską wycieczkę do…Tarnowa. Okazja się nadarzyła 3 listopada 2021r, gdyż w tym dniu Teatr im. Ludwika Solskiego wystawiał Balladynę, a że omawialiśmy ją w trybie zdalnym, więc warto było do lektury wrócić, by przypomnieć sobie jej treść i przesłanie, a także poznać współczesne pomysły inscenizacyjne. To, co można zobaczyć i niemal tego dotknąć, lepiej zostaje w pamięci. Uczniowie klas ósmych z zainteresowaniem śledzili akcję tragedii, o ile oczywiście nie przysypiali w ciepłej i mrocznej atmosferze sali teatralnej. Byli przecież trochę zmęczeni spacerem po Tarnowie.

Tego dnia pogoda sprzyjała przechadzce. Jesienne słońce oświetlało piękny renesansowy Ratusz z maszkaronami zwieńczającymi attykę, kamieniczki z podcieniami, ściany pełne  fresków. Na ich tle dość ascetycznie prezentowała się żydowska bima- pozostałość synagogi, obecnie miejsce pamięci. Uczniowie mieli okazję, by posłuchać informacji na temat kultury żydowskiej dość mocno obecnej w przestrzeni Tarnowa. Widzieli m.in. żydowską łaźnię, w której współcześnie znajduje się restauracja Stara Łaźnia serwująca koszerne dania. To w niej Magda Gessler robiła swoje „kuchenne rewolucje”, nakłaniając właścicieli, by nie rezygnowali z oryginalnego menu i nie niszczyli charakteru miejsca.

Ósmoklasiści uczestniczyli również w lekcji muzealnej na temat polskiego sarmatyzmu. Mieli okazję zobaczyć stroje szlacheckie, portrety Sarmatów, w tym również portret trumienny. Oglądali broń (szable, miecze, kopie) oraz bogato zdobioną uprząż końską. Byli żywo zainteresowani  kosztami utrzymania konia i ceną jego wyposażenia. Poznali znaczenie i rodowód frazeologizmów: „konia z rzędem temu, kto…”, „kruszyć kopie”, „spalić na panewce”, poznać pana po cholewach” czy ”być na szarym końcu”. Dzięki wyprawie do muzeum lepiej zrozumieją historię i będą mogli w świadomy sposób czytać szkolne lektury – Zemstę i Pana Tadeusza.

 

Foto

Anna Jackowska

03 listopada 2021

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS