Dzień Jabłka

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców. Polska jest największym producentem tych owoców w Europie, a ich wysoka jakość jest ceniona na całym świecie.28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Dzień ten ma promować spożywanie jabłek, ale również ukazywać ich wartości odżywcze. Są przecież źródłem mnóstwa witamin! Często mówi się, że są symbolem zdrowia, życia, urodzaju i długowieczności. W związku z tym warto, by jak najczęściej gościły w naszych jadłospisach. Uczniowie klas młodszych zaangażowali się w różnoraki sposób w organizację tego dnia. W każdej klasie dzieci  poznawały właściwości zdrowotne jabłek,  a także ich walory wizualne, smakowe i zapachowe. Oglądały prezentację o budowie jabłek, ich odmianach, korzyściach z ich jedzenia i potrawach z nimi w roli głównej. Młodsze dzieci  wysłuchały bajki o tych owocach, bawiły się przy piosence i wierszu Jana Brzechwy, szukały ukrytych w klasie jabłek, które zawierały cytaty dotyczące zdrowia. Dzieci wzięły udział w grach multimedialnych, przyniosły do szkoły konfitury, soki, musy. Jedna uczennica poczęstowała kolegów własnoręcznie upieczonymi muffinkami z jabłuszkami. Wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczno-techniczne. W klasach zagościły oczywiście rumiane, smaczne jabłka jako przekąska na drugie śniadanie. Było smacznie, zdrowo i bardzo wesoło. Miejmy nadzieję, że taki dzień zachęci dzieci do sięgania po te owoce oraz posłuży do promocji zdrowego stylu życia.

Pamiętajmy o tym i jedzmy przynajmniej jedno jabłko dziennie. Na zdrowie!

Małgorzata Gaj

28 września 2022