Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach

13 października 2023r. Szkoła Podstawowa z Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ciężkowicach obchodziła swoje święto- Dzień Patrona. Od bieżącego roku jest ono ustalone w okolicach Dnia Papieskiego, w łączności z Dniem Edukacji Narodowej.

Tegoroczne obchody zapoczątkowała wystawa „Święty na ustach, święty w sercach” udostępniona Szkole przez Krynickie Towarzystwo Fotograficzne, której aktywną działaczką jest nasza krajanka P. Anna Wantuch, autorka wielu zdjęć eksponowanych na wystawie. Przedstawiają one reakcje pojedynczych osób, a także całych tłumów na wieść o śmierci Papieża w dniu 2 kwietnia 2005, kolejne obrazują dzień beatyfikacji (1.05.2011r.), a następne kanonizacji (27.04.2014r.) Ojca Świętego wykonane w Watykanie, Krakowie, Wadowicach oraz w innych miejscach w Polsce i na świecie. Główne obchody Dnia Patrona Szkoły- św. Jana Pawła II miały miejsce w parafialnym kościele w piątek 13. października br., kiedy jako cała społeczność szkolna oraz najstarszy rocznik przedszkolaków zgromadziliśmy się na uroczystej akademii ku czci Patrona oraz na Mszy świętej.

Piękny program słowno- muzyczny przygotowały klasy VIIa oraz VIIb pod kierunkiem P. Jolanty Zagórskiej oraz P. Michała Cieśli wspomagane szkolnym chórem pod dyrekcją P. Małgorzaty Miłkowskiej. W programie artystycznym przypomniano najważniejsze fakty z życia Karola Wojtyły oraz Jego papieskie nauczanie skierowane do dzieci, młodzieży, a także rodziców i nauczycieli. Podkreślono odpowiedzialność Młodych za przyszłość świata i Kościoła, a także rolę dorosłych w kształtowaniu ich charakterów i postaw. Również kazanie księdza Grzegorza Banasia podczas Mszy św. skupiało się na temacie wychowania młodego pokolenia i potrzebie wdzięczności dzieci wobec Rodziców i Pedagogów za otrzymywany od nich dar nauczania, wychowania i opieki.

Korespondowało to doskonale z przypadającym nazajutrz Dniem Edukacji Narodowej, świętem szczególnym w tym roku, ponieważ 14 października 2023r. przypadała 250 rocznica utworzenia KEN, pierwszego „ministerstwa” edukacji narodowej w Polsce.

Gabriela Schabowska

18 października 2023