Dnia 21 listopada już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.
Dzień ten został ustanowiony w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych, a obecnie jest on obchodzony
w ponad 180 krajach na świecie. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji. Służy promowaniu idei pokoju poprzez okazywanie przyjaznych emocji. To wspaniały moment na przypomnienie, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, serdeczny uścisk.
By włączyć się w obchody tego święta, wystarczy się uśmiechać i być miłym dla innych.
Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a życzliwość ma niezwykłą moc.
Uczniowie w naszej szkole mogli podjąć „uprzejme wyzwania” i wykonać różne „życzliwe zadania”.
Klasa III b starała się pokazać swe najlepsze cechy. Każdy był miły i uprzejmy dla pozostałych. Rozmawiano o potrzebie bycia życzliwym wobec innych, pokolorowano rysunki z radosnymi emotikonami. Dla podkreślenia znaczenia tego dnia uczniowie założyli żółto-pomarańczowe stroje i wykonali chmurki z miłym przesłaniem typu: Razem raźniej, Dobrego dnia, Szczęście ma twoje imię, Jesteś wyjątkowy, które nosili przypięte przez cały dzień w szkole.
Na lekcji wychowania fizycznego wykorzystano znaną zabawę: dzieci podawały sobie piłkę, mówiąc jednocześnie coś miłego. Klasa III b zakończyła dzień losowaniem karteczek z zadaniem o życzliwości do wykonania w domu. Przez cały tydzień realizowała też akcję Anioły są wśród nas, podczas której każde dziecko wraz w wychowawczynią, p. Małgorzatą Gaj starało się niepostrzeżenie sprawić wylosowanej osobie jakąś drobną niespodziankę.
Klasa III a w tym dniu przyszła w ubiorach w kolorze żółtym i pomarańczowym. W czasie lekcji oglądali film o życzliwości, rozmawiali, jak być miłym, dobrym i koleżeńskim. Wykonywali także kartki z życzeniami, miłymi określeniami, komplementami, po czym wręczali je wybranemu koledze, koleżance z klasy.
Dzieci z klasy II b już od samego rana starały się dyskretnie podrzucić kolegom i koleżankom karteczki z miłymi słowami. Następnie uczniowie tworzyli słoik życzliwości, na którym przyklejali słowa, kojarzące się im się z życzliwością. Każde dziecko przyniosło szklany słoik, który został ozdobiony a do środka wrzucono karteczki z nazwami dobrych uczynków. Każdego dnia dzieci losują po jednej karteczce. Zorganizowano także turniej gier planszowych, które dzieci tego dnia przyniosły do szkoły. Na zakończenie dzieci wykonały zakładki do książek.
Klasa IV a sporządziła przepisy na życzliwość. Uczniowie przyszli w tym dniu w żółtych ubraniach, a podczas zajęć z wychowawcą wykorzystano materiały dydaktyczne na wordwall: zakręć kołem i weź miłe słowo. Wszystkie prace uczniów trafiły na gazetkę klasową.
Uczniowie klasy V a wykonali „drzewo życzliwości”, które na żółtych i pomarańczowych listkach miało wypisane miłe przesłanie i życzliwe słowa dla kolegów i koleżanek z klasy.
Uczniowie z klasy VI b również na listkach drzewa życzliwości wypisali miłe wiadomości dla kolegów, wykonali także słoiki z przepisami na życzliwość, wszystkie prace uczniów zostały wyeksponowane na gazetce klasowej.
Klasa V b przyszła do szkoły w pomarańczowych i żółtych strojach. W ramach godziny wychowawczej zastanawiali się, jakie mogą być wyrazy i słowa pełne życzliwości. Efektem ich pracy jest gazetka w klasie. Ponadto każdy uczeń napisał lub narysował na kartce coś miłego (sympatycznego), następnie kartki te trafiły do losowo wybranego kolegi lub koleżanki.
W klasie VI a odbyła się dyskusja na temat znaczenia życzliwości w życiu codziennym. Uczniowie przygotowali gazetkę ścienną, ilustrującą przepisy na życzliwość. Ponadto obdarowali się zapisanymi, miłymi sentencjami.
Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Małgorzata Ciepiela
Skontaktuj się z nami
spciezkowice@ciezkowice.pl
tel. 14 6510040
ul. Tysiąclecia 12
33-190 Ciężkowice