Ekonomia na co dzień

W bieżącym roku szkolnym zaangażowaliśmy się w projekt edukacyjny Ekonomia na co dzień, który realizowany jest wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim oraz Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Celem projektu jest dostarczenie uczniom podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii oraz kształtowanie postaw społecznych i przedsiębiorczych.

Przed nami było trudne zadanie - przygotować, nauczyć się i przedstawić uczniom zagadnienie w ograniczonym czasie. Stworzyliśmy zatem 3-osobową grupę w składzie: Sebastian Bryndal, Adam Zięcina i Dawid Gogola; wszyscy jesteśmy uczniami klasy VII. Podjęliśmy się realizacji zadania, ponieważ uznaliśmy, że każdy powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest oszczędzanie oraz że prowadzenie własnej działalności gospodarczej, firmy jest w zasięgu możliwości każdego z nas.

Początkowo spotkaliśmy się kilka razy, by opracować plan działania.  Po opracowaniu przystąpiliśmy do realizacji. Pozyskaliśmy informacje o działaniu lokalnej firmy przez nawiązanie odpowiedniej współpracy. Wykonaliśmy prezentację multimedialną, która w późniejszym terminie została przekazana doradcom zawodowym. Przygotowaliśmy również karty pracy dla naszych kolegów i koleżanek. Następnie przeprowadziliśmy 45 minutowe lekcje z zakresu ekonomii, podczas których zaangażowaliśmy uczniów do wspólnej dyskusji na temat oszczędzania, tworzenia i funkcjonowania firm.  Każdy z uczniów mógł wymyślić własną firmę i opracować plan jej działania. Oprócz przeprowadzonych lekcji przygotowaliśmy również tablicę informacyjną, która wisi na szkolnym korytarzu. W realizacji zadania pomagali nam matematycy z naszej szkoły.

Mimo iż było to bardzo wymagające zadanie, udało nam się przeprowadzić zajęcia. Czujemy się usatysfakcjonowani, że mogliśmy wcielić się w rolę nauczyciela i uczyć naszych kolegów, ponadto zdobyliśmy wiele nowych informacji i doświadczeń.

Uczniowie: Sebastian Bryndal, Adam Zięcina i Dawid Gogola

28 lutego 2019