Jak „widzą” niewidomi?

Także i my, niewidomi przyszliśmy po coś na świat,

zawsze jest ktoś, kto nas potrzebuje

Luciana Martini

W ramach realizacji zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego Każdy inny – wszyscy równi listopad w naszej szkole poświęcony został poznawaniu problemów osób z wadami wzroku.

Na godzinach wychowawczych przeprowadzono zajęcia dotyczące problemów osób mających trudności ze wzrokiem oraz możliwości naszego wsparcia, a w dniu 14 XI w geście solidarności z osobami niewidomymi uczniowie ubrali biały element stroju.

W klasach młodszych przeprowadzono zajęcia praktyczne poprzedzone krótkimi pogadankami informacyjnymi i uwrażliwiającymi na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzrokową. Zajęcia miały uzmysłowić, jak wygląda świat poznawany innymi zmysłami niż wzrok. Dzieci poznały czasopisma z powiększoną czcionką i pismem brajla (otrzymane od PZN) oraz oznaczenia niektórych produktów. Z zasłoniętymi oczami rozpoznawały kształty, faktury, wypukłe rysunki, układały domino dotykowe wykonane na deseczkach ze sklejki przez pierwszoklasistów. Miały również możliwość poruszać się z pomocą laski osoby niewidomej, a także być wsparciem dla rówieśników w opaskach na oczach. Zajęcia wywołały wiele emocji, które miejmy nadzieję pozostaną z naszymi pociechami.

W ramach uzupełnienia działań odwołano się także do literatury. Uczniom polecono powieść dla dzieci autorstwa Jadwigi Korczakowskiej Spotkanie nad morzem, a wszystkim zainteresowanym odpowiedziami na pytania: Jak to jest czuć to co widzą inni, widzieć to czego inni nie zobaczą? Jak to jest, pokonując tę samą drogę, być ciągle gdzie indziej? – książkę Dźwięki kolorów Jimmy Liao.

Joanna Roczniak

05 grudnia 2022