Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

Każdy inny – wszyscy równi

Realizację zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego Każdy inny – wszyscy równi w październiku wyznaczały aż trzy ważne daty: 1.10 – Dzień Osób z Afazją Rozwojową, 6.10 – Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego oraz 7.10 – Dzień Świadomości Dysleksji. Dlatego też, aby przybliżyć funkcjonowanie osób z takimi problemami, przeprowadzono w szkole szereg działań.

Na korytarzu wyeksponowana została gazetka, z której można się było dowiedzieć o afatycznych zaburzeniach rozwoju mowy i języka u dzieci.

Celem okazania solidarności osobom cierpiącym na MPD 6 października w szkole zorganizowany został Dzień zielony, do którego przyłączyła się każda klasa oraz świetlica szkolna. Oprócz założenia  w tym dniu zielonych strojów przeprowadzone zostały różne zajęcia, w tym w klasach  I-III czytanie książki A. Chmielewskiej zatytułowanej Papużki nierozłączki. Nauczyciele włączyli się również w Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów i #zajarzylinazielono w swoich mediach społecznościowych.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji uczniowie klas młodszych spotykali się w bibliotece i aktywnie słuchali czytania książki Mam dysleksję Heleny Kraljic. W czytanie zaangażowali się rodzice. W klasach opracowywano bajkę Czapka, lamy i kotomierz A. Chmielewskiej i J. M. Chmielewskiej. Uczniowie klasy trzeciej czytali najmłodszym. Przygotowali też ortograficzne zakładki.

W klasach starszych na lekcjach muzyki i zajęciach chóru wykonywano ćwiczenia dykcyjne, głosowe i motoryki narządów mowy.

Odbył się też w Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim. W ramach konkursu uczniowie klas szóstych czytali teksty o sławnym dyslektyku Einsteinie, a uczniowie klas ósmych – bajkę w języku angielskim.

W szkolnej bibliotece powstał kącik Książki bez barier. Znalazły się tu pozycje z autorskiego projektu Rodzinnie czytamy, problemom radę damy, który ma na celu przybliżenie tematyki różnych zaburzeń całościowych u dzieci oraz wskazywanie rodzicom sposobów wsparcia dziecka. Projekt zachęca równocześnie najmłodszych uczniów do rozwijania umiejętności czytania oraz stwarza dobry pretekst do rodzinnego spędzania czasu wolnego z książką.

W kąciku dostępne są również elektroniczne wersje serii Bajki bez barier autorstwa Aleksandry Chmielewskiej i Joanny Marii Chmielewskiej.

 

 

Koordynatorzy Projektu

Michał Cieśla, Joanna Roczniak

FOTO

06 listopada 2022

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS