Klasa VII a w Krakowie

5 maja 2022 roku  uczniowie klasy VII a pod opieką 2 nauczycieli  uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem wyprawy było  poznanie  tradycji, zabytków kultury i historii Krakowa, rozwijanie samodyscypliny, samokontroli w postępowaniu, a także inwencji twórczej i aktywnej postawy.

Podróż odbyła się pociągiem, co już było atrakcją, gdyż uczniowie rzadko dziś korzystają z takiego środka transportu.  Zwiedzanie z przewodnikiem  rozpoczęliśmy przy Pomniku Grunwaldzkim, następnie przeszliśmy wokół Barbakanu i przez Bramę Floriańską dotarliśmy do historycznej części Krakowa. Podziwialiśmy kamienice na ulicy  Floriańskiej i kościół Mariacki,  z którego wieży tradycyjnie rozbrzmiewał hejnał. Kolejną atrakcją był Wawel, a uściślając,  Katedra Wawelska, Dzwon Zygmunta, Krypta św. Leonarda i  Krypty Królewskie.  Kierując się na Rynek, wstąpiliśmy do  Kościoła  Franciszkanów, by obejrzeć witraże i malowidła ścienne autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jako szkoła św. Jana Pawła II nie mogliśmy ominąć ul. Franciszkańskiej 3 i nie zobaczyć mozaiki w „Oknie papieskim”. Ostatnim punktem programu było Muzeum Narodowe w Sukiennicach, w którym zachwycaliśmy się XIX- wiecznym malarstwem. Po pożegnaniu z panią przewodnik był czas na posiłek.

Uważam, że program był atrakcyjny, pani przewodnik wykazała się  ogromną wiedzą i trafnym przekazem. Uczniowie poznali  jedne z najważniejszych zabytków Polski, co z pewnością zaowocuje w przyszłości głębszym zainteresowaniem w wybranych dziedzinach życia.

Małgorzata Bajorek

05 maja 2022