Klasy drugie w Kopalni Soli w Bochni

16 marca klasy II a i II b  wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni.

Do kopalni zjeżdżaliśmy szybem Campi. Dla niektórych było to spore przeżycie. Tuż po zjeździe czekała na nas podziemna kolejka Kuba. Pokonanie kilometrowego odcinka  dostarczyło nam niezwykłych wrażeń. Następnie odbyliśmy podróż w czasie. Paniom przewodniczkom w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy książęta i królowie, żupnicy genueńscy, a także duch mnicha – Cystersa. Dzięki projekcji multimedialnej poznaliśmy pracę górników, stare techniki wydobywcze i systemy transportowe. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie ze Skarbnikiem - dobrym duchem kopalni, na którego powitanie nauczyliśmy się wiersza.  Na zakończenie spotkania każdy z nas otrzymał od Skarbnika mały woreczek z solą. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn. Mieliśmy tam czas na obiad, zabawę i odpoczynek.

Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz bogatsi o niezapomniane wspomnienia i wiele „solnych” pamiątek.

Alina Jurkiewicz

16 marca 2022