Klasy ósme w Auschwitz-Birkenau

Dnia 29 września odbyła się wycieczka klas ósmych do Pszczyny i do Oświęcimia. Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakie towarzyszyły nam o poranku, cieszyliśmy się, że wyjeżdżamy i mieliśmy nadzieję, że wyjazd będzie interesujący. Pierwszym punktem programu miała być Pszczyna, gdzie mieliśmy zwiedzić tamtejsze Muzeum Zamkowe. Niestety, mimo że byliśmy bardzo blisko celu, do pszczyńskiego pałacu nie dotarliśmy. Na drodze, którą się poruszaliśmy, doszło do groźnego wypadku, w wyniku którego ulica była na dłuższy czas zablokowana, a wykonanie na niej jakiegokolwiek manewru okazało się niemożliwe.

Na szczęście dalsza część dnia  przebiegła bez niespodzianek i już zgodnie z planem dotarliśmy na teren Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ponieważ pogoda się poprawiła, mogliśmy spokojnie i w skupieniu podążać za panią przewodnik, która konsekwentnie odsłaniała przed nami coraz mroczniejsze tajemnice naszej historii. W hołdzie pomordowanym zapaliliśmy symboliczny znicz przed Ścianą Śmierci, zobaczyliśmy celę, w której zginął o. Maksymilian Maria Kolbe, poznaliśmy prawdę o okrucieństwie, do jakiego w imię nienawiści zdolny jest człowiek.

Na kolejny etap zwiedzania udaliśmy się do Birkenau, gdzie, stojąc na historycznej rampie, z której widać rozciągający się aż po horyzont las kominów, zwiedzając znane ze starych fotografii baraki, mogliśmy doświadczyć rozmiaru krzywd wyrządzonych człowiekowi przez drugiego człowieka. Do Ciężkowic wróciliśmy już po zmroku.

Renata Gadecka

04 października 2022