Klasy piąte w Bieszczadach

Dnia 25 września 2019 r. odbyła się wycieczka klas piątych w Bieszczady. Wyjazd miał się odbyć jeszcze przed wakacjami, ale na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych był przekładany i wreszcie doszedł do skutku.

Najpierw udaliśmy się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce. Mieliśmy tam okazję przekonać się, że to jeden z wybitnych Polaków, Ignacy Łukasiewicz  opracował metodę destylacji ropy naftowej i stał się pionierem przemysłu naftowego w Europie. Dowiedzieliśmy się też, jak trudną i niebezpieczną pracą było wydobywanie ropy zanim zaczęły to robić maszyny. Uświadomiliśmy sobie także, z jak wieloma  rzeczami pochodzącymi z ropy naftowej mamy kontakt na co dzień.

Z Bóbrki pojechaliśmy do położonego niedaleko dworku w Żarnowcu – Muzeum Marii Konopnickiej. Był to niegdyś dom pisarki. Pozostało w nim wiele ciekawych eksponatów -  strojów, mebli, dokumentów, a przede wszystkim unikalny klimat epoki, który staraliśmy chłonąć, słuchając niezwykle zajmującego opowiadania pani przewodnik.

Kolejnym punktem wycieczki był zamek Kamieniec w Odrzykoniu, a właściwie jego ruiny. Poznaliśmy historię zamku i zamieszkujących go rodów, które toczyły ze sobą trwające  latami procesy. Spór zakończył się dzięki małżeństwu dzieci zwaśnionych sąsiadów. Historię tę odkrył późniejszy właściciel połowy zamku, Aleksander Fredro, którego analiza odnalezionych dokumentów procesowych zainspirowała do napisania komedii pod tytułem  Zemsta.

Później zatrzymaliśmy się  w Rezerwacie Prządki. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, którego celem jest ochrona widowiskowych, osiągających czasem ponad 20 metrów wysokości skalnych ostańców.

Podsumowaniem dnia był rejs po Jeziorze Solińskim.

Wycieczka była udana. Co prawda zdarzały się momenty, że sięgaliśmy po parasole, ale nasze znakomite humory szybko przywoływały słońce, więc nikt nie zdążył przemoknąć.

Zachęcamy wszystkich do wyprawy na bieszczadzkie szlaki.

Renata Gadecka

25 września 2019