Klasy piąte w Tarnowie

Tuż przed przerwą świąteczną, 19 grudnia, klasy piąte wzięły udział w wycieczce do Tarnowa. Zasadniczo miał to być wyjazd do teatru, ale postanowiliśmy wykorzystać czas przed południem na zwiedzanie miasta. Udaliśmy się do Muzeum Okręgowego w Tarnowie do Ratusza, gdzie mieliśmy zaplanowaną lekcję muzealną. Uczestnicy zostali tam podzieleni na dwie grupy. Chłopcy mogli posłuchać o rycerzach, a zwłaszcza o husarii, pooglądać związane z tym wojskiem eksponaty, poznać nazwy poszczególnych części uzbrojenia. Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia elementów zbroi, rycerskich rękawic oraz sprawdzenie w rękach wagi rycerskiego miecza, a nawet próba szermierki szablą.

Później w ramach zajęć warsztatowych uczniowie wykonywali z kartonu husarski hełm.

Drugą grupę tworzyły dziewczynki, które miały okazję przyjrzeć się szlacheckiej modzie. Pani przewodnik opowiadała o strojach polskiej szlachty od czasów średniowiecza aż po XIX wiek, nazywając poszczególne części garderoby. Dużą frajdę sprawiła dziewczynkom okazja do przymierzenia pięknych sukien noszonych niegdyś przez zamożne damy. W ramach zajęć warsztatowych dziewczynki wykonały laleczki, których sukienki samodzielnie udekorowały, nawiązując do obejrzanych strojów.

Na godzinę 11.30 dotarliśmy do teatru. Obejrzeliśmy przepiękny spektakl pt. Tajemniczy ogród. Potem głodni udaliśmy się do McDonald’s, a stamtąd do domu. W Ciężkowicach byliśmy nieco po godzinie 15.00.

Renata Gadecka

19 grudnia 2019