Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

Klasy pierwsze w Kopalni Soli w Bochni

Dnia 12 marca wczesnym rankiem uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wyruszyli na  wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.  

Czekało tam na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem. Następnie przejechaliśmy kilometrową trasę szybką kolejką podziemną, a potem, pod czujnym okiem  przewodników, zwiedzaliśmy kopalnię, zmierzając na spotkanie ze Skarbnikiem.  

W czasie zwiedzania podziwialiśmy stare urządzenia, maszyny i narzędzia, którymi posługiwali się dawniej górnicy w swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś w kopalni pracowały konie, a ostatni z nich miał na imię Kuba. Na filmach multimedialnych mogliśmy zobaczyć, jak dawniej wyglądała kopalnia. Zwiedziliśmy również kaplicę św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową.  Wreszcie w jednej z komór spotkaliśmy Skarbnika, który opowiedział nam wiele ciekawych historii, a na  pamiątkę spotkania wręczył każdemu dziecku woreczek soli.  

Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym obiadem w największej z podziemnych komór – komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. Na koniec pobytu w kopalni  mogliśmy  wesoło spędzić czas na boisku sportowym i placu zabaw.  

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.  

Alina Jurkiewicz

FOTO 

15 marca 2024
Źródło grafiki: http://fatamorgana26.blogspot.com/

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS