Kocham Polskę

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodlegóści klasa III SP zrealizowała projekt Kocham Polskę, mający na celu przybliżenie wiedzy o Polsce i jej historii oraz zaszczepienie zalążków patriotyzmu.

Przez dwa miesiące uczniowie czytali książki J.J. Szarków Dzieje naszej ojczyzny, Jeszcze Polska nie zginęła i Elementarz małego Polaka z serii Kocham Polskę. Historia dla najmłodszych, zakupionych do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci poznawały okoliczności historyczne rozbiorów, powstania przeciwko zaborcom, najwybitniejszych Polaków w czasach zaborów, sylwetki polskich przywódców zasłużonych dla Niepodległej (z Józefem Piłsudskim na czele), pleśni legionowe, bohaterstwo Orląt Lwowskich oraz przebieg walk o granice odrodzonej Ojczyzny.

Równocześnie przygotowali wystawę prac plastycznych zatytułowaną Elementarz małego Polaka oraz prezentacje multimedialne o Polsce. Wzięły także udział w szkolnych uroczystościach, w Szkolnym Konkursie Plastycznym Barwy narodowe (wyróżnienie Natalii Wilgi) i ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej.

Podsumowaniem projektu był kilkuetapowy Klasowy Konkurs Wiedzy Kocham Polskę, nagrodzony tematycznymi książkami, grą i dyplomami.

Joanna Roczniak

28 listopada 2018