Kolejny sukces chóru „Nolite Timere”!

Z radością i dumą informujemy, że 22 maja br. szkolny chór pod batutą p. Małgorzaty Miłkowskiej osiągnął kolejny sukces- zajął I miejsce w kategorii chórów i zespołów muzycznych w XXI Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Tarnowie. Pozostałe kategorie (w których nie braliśmy udziału) to soliści oraz konkurs recytatorski. Organizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”- Świat Pracy oddział w Tarnowie oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Tarnowie.

Pierwszy etap tego konkursu przebiegał niestacjonarnie- uczestnicy przesyłali do organizatorów nagranie swojej recytacji lub pieśni. Tak wyłoniono 12 finalistów, którzy wystąpili na żywo przed jury i publicznością; koncert finałowy odbył się w ubiegły czwartek           w auli Akademii Tarnowskiej. Każdy uczestnik miał już zapewnioną nagrodę (występ na żywo miał jedynie zadecydować o miejscu danego wykonawcy na podium); stanowił także okazję do publicznego zaprezentowania na szerszym forum talentów wokalnych i recytatorskich najlepszych występów konkursowych. Uczestników oceniało profesjonalne jury z tarnowskich instytucji kulturalnych, więc jego opinia była na pewno wyważona i obiektywna.

Nasz chór zaprezentował piękną i niezwykle trudną wykonawczo piosenkę Marka Grechuty pt. „Ojczyzna”. Występ był godny, dostojny, przepełniony patriotycznymi emocjami, z ważnym przesłaniem o naszych powinnościach wobec Polski; stał także na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jury doceniło te walory, przyznając temu właśnie wykonaniu I miejsce.

W gali wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji i urzędów, które objęły Przegląd swoim patronatem. Wśród nich znaleźli się: wicemarszałek województwa małopolskiego, wiceprezydent miasta Tarnowa, prezes Instytutu Pamięci Narodowej o/ w Tarnowie, rektor Akademii Tarnowskiej, dyrektorzy szkół i inne zaproszone osoby związane z krzewieniem idei patriotyzmu i wartości narodowych na naszym terenie.

Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć artystycznych dla chóru, natomiast P. M. Miłkowskiej składamy podziękowanie za przygotowanie utworu i wysiłek organizacyjny.

Gabriela Schabowska

27 maja 2024