Kreatywne prace plastyczne

Klasy II a i III a w roku szkolnym 2023/2024 biorą udział w IV edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego Kreatywne prace plastyczne. Klasa II a zajmuje się projektem już dwa lata, natomiast klasa III a przystąpiła do niego w tym roku szkolnym. Uczniowie z dużym zaangażowaniem raz w miesiącu wykonują prace wybrane spośród kilku propozycji. Inspiracje do nich czerpią z przyrody, architektury, literatury dziecięcej i z najbliższego otoczenia, wykorzystując techniki rysunkowe, malarskie, graficzne, papierowe i mieszane.

Działania plastyczne mają zaspokajać naturalną potrzebę tworzenia sztuki, wyzwalania ekspresji twórczej i wspierania harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.

Prace plastyczne, twórcze i manualne zabawy wzbogacają osobowość dziecka, rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne, a nawet stwarzają możliwość wyładowania emocji. Kształtują postawy proekologiczne poprzez recykling plastyczny.

W kolejnych miesiącach uczniowie wykonali:

• we wrześniu Kropka w kropki – techniką mokre w mokrym;
  • w październiku Astry, Chryzantemy lub  Jesienny bukiet – malowanie na podkładzie z gazy;
  • w listopadzie Abstrakcja – malowanie plasteliną;
  • w grudniu Zima w mieście (kl. II a), Choinka (kl. III a) – technika rysowania pisakami;
  • w styczniu Kwiaty w wazonie – rysowanie ołówkiem przez kalkę kopiującą.

Maria Król

17 lutego 2024