Drogie Dzieci, dobiega końca wyjątkowo trudny dla Was rok szkolny. Ostatnio dużo czasu spędziłyście w domach, przy komputerach, ucząc się zdalnie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, chcąc choć trochę współuczestniczyć z Wami w tej formie zdobywania wiedzy, również włączyła się w edukację online. Udostępniliśmy na swojej stronie internetowej kurs e-learningowy, broszury i filmy dotyczące zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Myślę, że były one pomocne w zdobywaniu wiedzy, co potwierdza Wasz liczny udział w II Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym i XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci, które z racji obchodów tegorocznego jubileuszu przebiegały pod hasłem Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy.
Bardzo mnie cieszy, że tak aktywnie zaangażowałyście się, na miarę swoich możliwości i lat, w działania na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej oraz rolniczym chorobom zawodowym. Choć brzmi to poważnie, a nawet dojrzale, to właśnie dzięki poznawaniu już w Waszym wieku zasad bezpiecznego przebywania i pracy w gospodarstwie rolnym unikniecie teraz i w przyszłości wielu niebezpiecznych sytuacji, które mogą prowadzić do groźnych wypadków i chorób. Rolnicza praca nigdy nie ustaje, toczy się swoim rytmem mimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią czy zmienną aurą. Rozpoczął się okres wytężonych prac polowych, wkrótce zaczną się żniwa, a dla Was wakacje. Pamiętajcie proszę, że zabawa i odpoczynek powinny przebiegać w warunkach umożliwiających zachowanie zdrowia i życia. Przypomnę więc, że dzieciom nie wolno obsługiwać maszyn rolniczych i przebywać w ich pobliżu, gdy pracują. Nie powinnyście również uczestniczyć w pracach związanych z użyciem ostrych narzędzi, zwłaszcza mechanicznych, np. w spawaniu czy obróbce drewna. Nie zbliżajcie się także do środków chemicznych używanych w gospodarstwie – oprysków, nawozów, paliw itp. Kontakt z nimi może być dużym zagrożeniem dla Waszego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Uważajcie również na zwierzęta gospodarskie, przede wszystkim te duże, które choć przyjazne, mogą wyrządzić krzywdę. Pamiętajcie, że dzieciom nie wolno przebywać na wysokości, w zamkniętych zbiornikach, wykopach, w zapyleniu i hałasie, przenosić ciężarów, a także uczestniczyć w pracach, przy których występuje niebezpieczeństwo wybuchu czy pożaru. Zapoznajcie się z „Wykazem czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”. Ich wykonywanie niesie ze sobą ogromne ryzyko dla Waszego bezpieczeństwa.
Odpoczywajcie i bawcie się w miejscach do tego przeznaczonych, za wiedzą i zgodą Waszych rodziców. Bądźcie też uważni na drogach publicznych oraz podczas zabaw i kąpieli w zbiornikach wodnych. Wierzę, że w każdym miejscu i sytuacji będziecie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Z okazji rozpoczynających się wakacji życzę Wam udanego odpoczynku, wspaniałej pogody, wielu przygód i niezapomnianych wrażeń. Wróćcie we wrześniu do szkoły zdrowi i wypoczęci.
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
dr Aleksandra Hadzik
Skontaktuj się z nami
spciezkowice@ciezkowice.pl
tel. 14 6510040
ul. Tysiąclecia 12
33-190 Ciężkowice