Mieszkańcy mórz i oceanów-wystawa i prelekcja

Dnia 4 października gościliśmy w naszej szkole miłośników fauny i flory mórz i oceanów. Tym razem zanurzyliśmy się w podwodny świat, ponieważ realizowaliśmy temat dotyczący mieszkańców ekosystemów słonowodnych. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poznać różnorodność raf koralowych, morskich głębin i otwartej toni wodnej.

Zaprezentowane zostały najciekawsze okazy, np. muszla Przydaczni olbrzymiej – największego małża na świecie, muszla Przyszynki szlachetnej – największego małża Morza Śródziemnego, muszla największego ślimaka - Synrix. Ponadto dzieci podziwiały liczne koralowce z gorgonią i koralem szlachetnym na czele, liczne perłopławy, rozkolce, rekiny, kraby, langusty, homary. Nie zabrakło mieszkańców Bałtyku. Prelegenci omawiali morfologię i fizjologię najciekawszych okazów, przytaczali ciekawostki dotyczące biologii ich życia, zwracając szczególną uwagę na konieczność ochrony zwierząt i roślin wodnych.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy, jak się okazuje, są bardzo ciekawi świata i mają wiedzę o wybranych gatunkach. Dla utrwalenia informacji zapraszamy do fotogalerii.

Małgorzata Bajorek

09 października 2023