Mindfulness – uważne zmysły

Zmysły to okna na świat. Dzięki nim możemy poznawać rzeczywistość. Dzieci otoczone są wieloma bodźcami, z którymi często sobie nie radzą. Praktyka uważnego słuchania, smakowania, patrzenia czy chodzenia umożliwi uzyskanie kontroli nad tym, na co zwracają uwagę. Systematyczny trening uważności wpływa na umiejętność skupienia się oraz na kontrolę swoich reakcji.

W miesiącu październiku staraliśmy się wprowadzać w życie jak najwięcej ciszy i uważnego słuchania.  Podczas praktykowania uważnego chodzenia dzieci ćwiczyły koncentrację i zdolność zapamiętywania. Uczyły się dostrzegać, że jedzenie nie bierze się znikąd, a jego powstanie zawdzięczamy wielu procesom i osobom. Uczyły się, iż spożywanie zdrowych produktów może przynieść frajdę i sprawić radość.

10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Z tej okazji wybraliśmy się na spacer. Dzieci obserwowały drzewa, ich liście, korę oraz dokonywały pomiarów. Wszystkim tym zadaniom towarzyszyły ćwiczenia oddechowe, czyli zasada WDO – wróć do oddechu.

W natłoku pracy każdego dnia dobrze jest zatrzymać się na kilka minut i dostosować się do trzech krótkich ćwiczeń ABC:

A jak Analiza – popatrz uważnie na wszystko, co cię otacza (kolory, kształty) i posłuchaj dźwięków, które słyszysz w danej chwili;

B jak Bezruch – poczuj jak twoje stopy opierają się o podłogę, skup na nich swoją uwagę, następnie poczuj, jak twoje ciało opiera się o…

C jak Chwila przerwy – zrób trzy głębokie wdechy i wydechy.

Beata Bieniek

07 listopada 2022