Mindfulness - wdzięczny grudzień

Im częściej odczuwamy wdzięczność, tym więcej widzimy powodów do radości.

Wdzięczność jest źródłem pozytywnych emocji skierowanych do ludzi i do siebie samego. Dzięki niej potrafimy zauważać dobre chwile w każdym dniu, nawet tym najbardziej trudnym. Wyrażanie wdzięczności niesie ze sobą wielką moc, zaś bezpośrednie skierowanie jej do drugiego człowieka rodzi jeszcze więcej pozytywnych uczuć. Uczenie praktykowania wdzięczności przynosi efekty. Dzieci mają lepsze samopoczucie oraz zmniejsza się liczba wewnątrzklasowych konfliktów.

W szkole na różne sposoby okazywaliśmy sobie wdzięczność. Zaczęliśmy od słoika wdzięczności z karteczkami, na których dzieci zapisywały, za co lub za kogo są wdzięczne. Niektóre klasy zastępowały słoik choinką wdzięczności. Dzieci tworzyły liściki skierowane do konkretnych osób.

Grudzień to również czas składania życzeń zarówno innym jak i sobie. Dzieci ćwiczyły tę umiejętność dzięki takim zabawom jak Życzliwość na każdym kroku, Mówimy cześć i Super- ja. Nie zapomnieliśmy o ćwiczeniach oddechowych, które pozwoliły nam na chwilę odpocząć od pracy.

Beata Bieniek

17 stycznia 2023