Mindfulness
 Styczeń - królestwo emocji i uczuć

Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli każdego dnia mierzą się z sytuacjami, które wystawiają nas na próbę i testują nasze podejście. Dla dorosłych to będą m. in. obowiązki zawodowe, godzenie ich z życiem prywatnym, pośpiech, stresujące sytuacje związane z finansami. Dla dzieci - zmagania w szkole, niepowodzenia, konflikty z rówieśnikami i rodzeństwem, wymagania dorosłych. W projekcie Mindfulness chodzi o to, aby w takich trudnych chwilach znaleźć krótką przerwę. Te kilka minut pozwoli odczekać wzburzenie, da czas na wyraźne przyjrzenie się sytuacji. W konsekwencji zareagujemy adekwatnie do zdarzenia.  W miesiącu styczniu trenowaliśmy nazywanie uczuć. Ten czas był również poświęcony nabyciu umiejętności efektywnego radzenia sobie z emocjami.  Uczniowie przedstawiali swoje odczucia podczas różnych zabaw. Należą do nich: Ołówkowa dyskoteka, Zabawa w zdziwienie, Zabawa z interpunkcją czy Sygnalizator świetlny. Każdej zabawie towarzyszyły również uwielbiane ćwiczenia oddechowe. W klasie II b były też zajęcia warsztatowe z panią psycholog Katarzyną Rejkowicz z PPPP w Tuchowie zatytułowane: Czy wszystkie emocje są potrzebne? Jak opanować złość?  Były to zajęcia rozwijające umiejętność radzenia sobie z emocjami, również tymi nieprzyjemnymi.

Beata Bieniek

08 lutego 2023