Mindfulness
Luty – podróż w świat emocji

Przez kolejne tygodnie zagłębialiśmy się w odczuwanie emocji zarówno przyjemnych jak i negatywnych. Każda z nich jest swego rodzaju posłańcem z ważną informacją dotyczącą naszego samopoczucia.

14 lutego obchodziliśmy walentynki. Rozmawialiśmy o aspektach i przejawach miłości, która sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Okazywanie uczuć ćwiczyliśmy poprzez takie zabawy jak Powiedz komplement i Dłoń.

Następnie zajęliśmy się uczuciem, które szczególnie często towarzyszy właśnie najmłodszym dzieciom - strachem. Dzieci boją się od urodzenia, a każdy etap rozwojowy dziecka niesie za sobą inne lęki. U każdego dziecka podobny lęk objawiać się może w inny sposób. Strach jest naturalną reakcją na pojawiające się zagrożenie, to mechanizm obronny, który pełni ważną rolę: w razie niebezpieczeństwa skłania do ucieczki lub przeciwdziałania zagrożeniu. Strach budzą konkretne zdarzenia, przedmioty, sytuacje. Natomiast lęk jest odczuwany jako niepewność w stosunku do nieokreślonego zagrożenia. Dziecko często ucieka przed tym, co powoduje jego lęk. Jednak możemy mu pomóc, towarzysząc w lęku, rozmawiając z nim o tym. Radzenie sobie ze strachem ćwiczyliśmy w zabawach Sygnalizacja świetlna, Zmiana kanału i Gucio się boi. Uczniowie starali się narysować swoje strachy oraz je przedstawić.

Ostatnim tematem w tym miesiącu był wstyd. Może nas ogarnąć wtedy, gdy świadomie lub nieświadomie popełnimy błąd. Pojawia się także wtedy, gdy się ośmieszyliśmy lub uważamy, że się ośmieszyliśmy. Wstyd, który odczuwamy, ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Jest mocno połączony z lękiem. Dlaczego? Ponieważ kiedy się wstydzimy, bo coś nam nie wyszło, tak jak planowaliśmy, to tak naprawdę boimy się odrzucenia. Dzięki rozmowom i zabawom Gucio się wstydzi, Podlewanie kwiatka czy Cztery kamyki staraliśmy się opanować wstyd.

Beata Bieniek

07 marca 2023