Motywowanie i wspieranie uczniów w nauce w domu

Szanowni Rodzice, zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami motywowania i wspierania uczniów w nauce w domu, sposobu organizacji miejsca do nauki w domu oraz przypominamy, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Drogi Rodzicu, pamiętaj, że organizując dziecku warunki do pracy w domu:

• Należy zapewnić dziecku codzienny dostęp do komputera oraz Internetu.
  • Należy dziecku zapewnić w miarę możliwości dostęp do drukarki. Niektórym osobom lepiej się pracuje przed tekstem niż przed ekranem komputera.
  • Dziecko powinno mieć w domu niezbędne przybory szkolne.
  • Jeśli nie ma w domu zestawów podręczników, ćwiczeń, itp. - proszę skontaktować się z wychowawcą dziecka i dalej postępować wg jego wskazówek.
  • Wysokość biurka i krzesła powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, światło powinno padać od strony lewej lub z prawej w zależności od tego czy dziecko jest prawo- czy leworęczne.
  • Należy od początku przyzwyczaić dziecko do uczenia się o stałej porze, w czasie, gdy w domu panuje spokój i cisza.
  • Nauka w domu powinna odbywać się stale w tym samym miejscu, gdzie bez problemu dziecko będzie mogło rozłożyć przybory do nauki, książki, zeszyty i inne potrzebne materiały.
  • Przed przystąpieniem do wykonywania zadania dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy i przygotować potrzebne przybory, aby w czasie nauki nie odrywać się niepotrzebnie od niej, nie szukać wymówek, itp.
  • Nie należy odrywać dziecka od nauki. Dzieci nie mogą też uczyć się ciągle. Najefektywniej nauka przebiega w cyklach 45 min, potem należy zrobić przerwę 5-10 min.
  • Niewskazana jest także nauka późnym wieczorem.
  • Ważnym aspektem w rozwoju psychofizycznym jest aktywność ruchowa. W tym trudnym okresie należy ją umożliwić dziecku w domu, np. organizując ćwiczenia gimnastyczne wspólnie z domownikami, angażując dziecko do sprzątania.
  • Wskazane jest wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których uczy się dziecko.
  • Gdy dziecko wykonuje pracę z użyciem komputera, należy je uczulić na zasady bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą

Szanowny Rodzicu, jeżeli chcesz pomóc dziecku zwiększyć jego motywację do nauki:

• Pomóż mu właściwie rozplanować czas.
  • Określ pory nauki, czas na rozrywkę i prace domowe.
  • Ustal hierarchię zadań do wykonania.
  • Wdrażaj dziecko do samodzielności i odpowiedzialności.
  • Pomagaj dziecku, ale go nie wyręczaj.
  • Chwal dziecko za włożony wysiłek i za starania.
  • Dostrzegaj osiągnięcia dziecka.
  • Nie krytykuj i nie oceniaj.
  • Nie wyśmiewaj, jeśli dziecku się nie powiodło, ale pokaż, jak można się uczyć na błędach.
  • Stawiaj przed dzieckiem zadania na miarę jego możliwości.
  • Podkreślaj znaczenie nauki w codziennym życiu.
  • Wzbudzaj w dziecku ciekawość poznawczą i zainteresowanie różnymi dziedzinami nauki.

Zasady bezpieczeństwo dziecka w sieci

Drogi Rodzicu, najbliższym czasie dzieci będą przebywać przed komputerem nieco dłużej wykorzystując go do zdalnej nauki, w związku z tym:

• Uczul dziecko, aby w sieci nie podawało swoich danych osobowych, nr telefonu, adresu zamieszkania, haseł, nie udostępniało swoich zdjęć oraz zdjęć innych osób.
  • Na domowym komputerze powinien być zainstalowany program antywirusowy.
  • Przypomnij dziecku, że Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie informacje w nim zamieszczane są prawdziwe.
  • Ustal z dzieckiem limit dzienny czasu spędzanego na komputerze czy w Internecie.
  • Uczul dziecko, iż osoby w Internecie nie zawsze  są tymi, za które się podają.
  • Ustal z dzieckiem, że nie będzie klikało w nieznane linki i załączniki z e-maili. Uczul także, aby nie otwierało e-mail z nieznanych źródeł, itp.
  • Sprawdzaj czy strona, na którą się loguje Twoje dziecko, ma zabezpieczenie SSL.
  • Przypomnij dziecku, aby uważnie pobierało pliki z sieci.
  • Ustal, aby dziecko korzystało ze stron odpowiednich do jego wieku.
  • Poinformuj, iż samodzielnie, bez Twojej zgody dziecko nie może robić zakupów w Internecie.

Przydatne informacje można przeczytać na stronie

Opracowano na podstawie:

www.pspmniszek.szkolnastrona.pl/a,512,informator-dla-rodzicow