MYŚLĄC  OJCZYZNA

„Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje.”

(Jan Paweł II)

Dnia 15 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia wieńcząca szkolne obchody Roku Jubileuszowego 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Motywem przewodnim tego spotkania były słowa Patrona szkoły św. Jana Pawła II pochodzące z poematu „Myśląc Ojczyzna”.

Uczniowie klas III gimnazjum, klas V szkoły podstawowej oraz członkowie chóru szkolnego przybliżyli historię Polski od czasów rozbiorów, poprzez kolejne powstania aż do roku 1918, kiedy nasz kraj po 123 latach niewoli odrodził się jako II Rzeczpospolita.

Uczestnicy tej uroczystości mogli wysłuchać wierszy wybitnych polskich poetów, pieśni patriotycznych oraz utworów F. Chopina granych przez uczniów naszej szkoły. W montaż słowno-muzyczny wplecione zostały dwie jednoaktówki, których autorami są uczennice klas gimnazjalnych. Pierwsza z nich, zatytułowana „Językiem serca”, ukazywała opór polskich dzieci wobec germanizacji, druga pt. „W imię wolnej Polski” przeniosła widzów do zaboru rosyjskiego, gdzie ojciec rodziny żegnał się z najbliższymi przed przyłączeniem się do powstania styczniowego.

Ta uroczystość była też okazją do podsumowania szkolnego konkursu plastycznego „Polska moja ojczyzna”.

Ewa Kukułka

15 listopada 2018