O historii na cmentarzu

Dnia 29 października 2022 r. klasy: IV a i IV b uczestniczyły w lekcji historii o I wojnie światowej na cmentarzu żołnierskim w Ciężkowicach.

Uczniowie dowiedzieli się, że wojna, która rozegrała się w latach 1914-1918 dała Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli pod panowaniem austriackim, pruskim i rosyjskim.

W czasie tej wojny przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom walczyła Rosja. Właśnie przez nasze tereny przebiegał front wschodni, na którym doszło do największej bitwy pod Gorlicami.

Miało to miejsce w dniach 2-5 maja 1915 r. W bitwie tej poniosła klęskę Rosja. W 1917 r. w Rosji doszło do rewolucji bolszewickiej a do wojny przyłączyły się Stany Zjednoczone. Walczyły one przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom, co przyczyniło się do klęski tych dwóch państw. 11 listopada 1918 r. władze nad wojskiem polskim objął Józef Piłsudski i tak odrodziła się niepodległa Polska.

Uczniowie z uwagą wysłuchali wiadomości oraz zwiedzili miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy z I wojny światowej. Odmówili również modlitwę za spokój ich dusz.

Małgorzata Brataniec

02 listopada 2022