O tych, którzy polegli za ojczyznę...

Naród, który nie szanuje swej przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

Na ziemi gorlickiej w czasie I wojny światowej miała miejsce jedna z największych bitw na froncie wschodnim. Krwawe działania wojenne, jedne z najważniejszych w czasie I wojny światowej, zyskały nazwę Operacji Gorlickiej. Na naszym terenie zatrzymana została rosyjska machina wojenna, a odniesione w bitwie zwycięstwo państw centralnych Niemiec i Austro-Węgier było momentem przełomowym i decydującym na froncie wschodnim. Najcięższe walki toczyły się od 2 maja 1915 roku. W ciągu 3 dni przełamane zostały 3 linie obronne Rosjan. Najkrwawsze walki toczono na przedmieściach i w samym mieście Gorlice oraz w Sękowej, Stróżówce, Łużnej, Staszkówce i Bieczu.

To właśnie temu wydarzeniu została poświęcona akademia przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod czujnym okiem wychowawczyni – p. M. Gabor i przy wsparciu naszego nieocenionego szkolnego chóru. Był to montaż słowno-muzyczny wykonany w plenerze – na terenie znajdującego się w Ciężkowicach cmentarza, na którym spoczywają żołnierze – uczestnicy tamtych walk. Do obejrzenia widowiska zaproszeni zostali uczniowie klas siódmych, dla których była to wyjątkowa lekcja historii.

Magdalena Gabor

06 maja 2022