Ogólnopolski Konkurs

Uczniowie naszej szkoły

zdobyli 1. miejsce w województwie małopolskim  i  4. miejsce w Polsce w XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski pod hasłem „O wodzie w przyrodzie”

Patronat honorowy części wojewódzkiej w Małopolsce objęli: Małopolski Kurator Oświaty i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Józef Gawron. Organizatorem było Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – organizatorem finału ogólnopolskiego konkursu oraz parki krajobrazowe i zespoły parków krajobrazowych organizujące konkurs na etapie szkolnym, gminnym, parkowym i wojewódzkim.

28 kwietnia 2022 r. w Krakowie odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, na którym uczniowie naszej szkoły: Maria Małgorzata Miłkowska, Julia Maria Szczerba i Kacper Dziuban, zdobyli 1. miejsce w Małopolsce.  7 czerwca 2022 r. w Poznaniu  odbył się finał  i nasza drużyna uplasowała się na 4. miejscu w Polsce.

Łatwo nie było, ponieważ konkurs był pięcioetapowy, więc aby przejść do kolejnego etapu, trzeba było wygrać etap szkolny, gminny, parkowy  i wojewódzki. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą  w zakresie rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt zarówno podlegających ochronie jak                              i pospolitych. Ponadto rozwiązywali test wiedzy obejmujący wiadomości  z zakresu biologii, przyrody, ochrony środowiska, ekologii i geografii oraz obszarów wodnych. Wykazali się  także znajomością walorów przyrodniczych i kulturowych wszystkich 11 parków krajobrazowych w województwie małopolskim i 16 wybranych parków krajobrazowych w Polsce. W etapie ogólnopolskim liczyła się  jeszcze gra terenowa.

Osiągnięcie takiego sukcesu  było możliwe dzięki systematycznej pracy wspaniałej trójki młodych ekologów, którzy przez 8 miesięcy wytrwale zgłębiali tajniki polskiej przyrody, pobudzając swoje zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem. Warto było poświęcić  czas na naukę, gdyż przyniosła ona wymierne wyniki, przyczyniając  się do zbudowania własnej wartości uczestników, rozwijając zamiłowanie oraz szacunek do przyrody i motywację do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu.

Opiekun dydaktyczny: Małgorzata Bajorek

21 czerwca 2022