Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Społeczny Każdy inny – wszyscy równi

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła zaangażowała się w realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego Każdy inny – wszyscy równi, którego autorem jest Katarzyna Żelazna ze SP nr 1 w Sochaczewie.

Celem projektu jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, kształtowanie tolerancji, rozwijanie empatii oraz likwidowanie uprzedzeń i przygotowanie do współuczestniczenia w życiu z osobami ze specjalnymi potrzebami

edukacyjnymi. Wrzesień poświęcony był osobom z problemami słuchowymi w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Niesłyszących. W nawiązaniu do tematu miesiąca została na korytarzu przygotowana gazetka informacyjna. 29 września zorganizowaliśmy Dzień Ciszy wyzwanie, wymagające dużej samokontroli oraz silnej woli, które miało nam pozwolić uzmysłowić sobie, że żyją wśród nas ludzie mający różne problemy, także ze słuchem, a nasz codzienny hałas jest dla nich szczególnie uciążliwy. Został wyciszony dzwonek, a nauczyciele i uczniowie starali się ograniczyć wszelkie bodźce dźwiękowe na przerwach i zajęciach, wykorzystując pozostałe zmysły.

Młodsi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji #kochamsłyszeć prowadzonej od kilku lat przez panią Agnieszkę Kaproń, surdologopedę, audiologa i protetyka słuchu, a mającej na celu m.in. uwrażliwienie na potrzeby osób z wadą słuchu, w tym dzieci.

W ramach akcji została przygotowana prezentacja przybliżająca funkcjonowanie i znaczenie zmysłu słuchu oraz protezy słuchu: aparaty i implanty. Prezentacja posłużyła do przeprowadzenia zajęć w każdej z klas I-III przez szkolnego logopedę i surdopedagoga. Na zakończenie spotkań uczniowie wykonali pracę plastyczną polegająca na ozdabianiu aparatu słuchowego lub procesora dźwięku.

Koordynatorzy projektu

Michał Cieśla, Joanna Roczniak