Oswoić strach

W ramach projektu Akceptuję siebie klasa I a wylosowała zadanie do wykonania  pt. Strach.      Strach, to uczucie jak najbardziej ludzkie, naturalne, ale w wielu przypadkach bardzo pożyteczne. Ważne jest jednak, by nauczyć się żyć ze strachem i traktować go nie jako coś złego, ale absolutnie zwyczajnego i normalnego. I dobrze się dzieje, gdy ową naukę rozpoczynamy w jak najwcześniejszym wieku, gdyż to właśnie wtedy najłatwiej jest uporać się z naszymi lękami.

Zajęcia w naszej klasie zaczęły się od przesyłki, która była przed wejściem do sali. Uczniowie ostrożnie sprawdzali, co się w niej znajduje. Pudełko było zaklejone, więc tym bardziej wzbudzało u niektórych zainteresowanie, a u innych lęk. Po otwarciu okazało się, że w pudełku jest mała piłeczka. Następnie każdy uczeń mówił, czego boi się najbardziej. Dla jednych była to burza, dla innych dzikie zwierzęta i potwory. Po tych pełnych emocji zabawach nadszedł czas na wykonanie strasznego potwora z balonika, ścinków papieru i bibuły. Następnie każdy uczeń swojego „strasznego potwora” przebił szpilką i w ten sposób symbolicznie pokonał swój strach.

Na zakończenie zajęć odbył się teatrzyk cieni. Uczniowie puścili wodze wyobraźni i do tworzenia cieni wykorzystali zarówno  pacynki jaki i samych siebie. W ten sposób udowodnili sobie, że każdy strach można pokonać, a przynajmniej go oswoić.

Dorota Wróblewska

09 lutego 2024