Pierwsze miejsce w Małopolsce i piąte w Polsce
dla młodych znawców polskich parków krajobrazowych

Drużyna ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach w składzie: Natalia Lorek, Natalia Szymańska i Daria Zabierowska zdobyła 5. miejsce w Polsce w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

W bieżącym roku tematem przewodnim były ssaki polski. Uczennice przez cały rok zgłębiały tajniki fauny, flory, kultury i historii na terenach parków krajobrazowych oraz poznawały różnorodne gatunki ssaków zamieszkujących te obszary.  Na pięciu etapach konkursu rozwiązywały zadania zamknięte i otwarte dotyczące wiedzy z zakresu ssaków Polski, podstawy programowej z biologii i geografii dla klas V-VIII szkoły podstawowej, rozpoznawały gatunki ssaków ze zdjęć, ich ślady i odgłosy oraz wykazały się fantastyczną znajomością wszystkich parków krajobrazowych województwa małopolskiego i wybranych parków krajobrazowych Polski. Dziewczęta wygrywały kolejno etap szkolny, gminny, parkowy i wojewódzki. Pierwsze miejsce w Małopolsce dało im przepustkę do udziału w zmaganiach ogólnopolskich na Górze Świętej Anny w Opolu. Zdobyły tam 5. miejsce w Polsce, pokonując wielu reprezentantów z 16 województw. Zadania konkursowe były bardzo trudne, dodatkowo na tym etapie  punktowana była gra terenowa. Nasze uczennice z klasy piątej i szóstej dały popis wiedzy i umiejętności, a także zdobyły cenne punkty do szkoły średniej.

Konkurs nie tylko rozwinął wiedzę biologiczną, geograficzną, historyczną, ale również ukształtował świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otaczający nas świat przyrody. Gratuluję zwycięzcom i życzę kolejnych sukcesów może już za rok…

Opiekun merytoryczny

Małgorzata Bajorek