Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato...

W roku szkolnym 2023/ 2024 nasze przedszkole realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Jego założeniem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz wyposażenie przedszkola w nowości wydawnicze, książki cyfrowe, które rozbudzą zamiłowanie do książki, wprowadzą dzieci w magiczny świat bajek oraz świat wartości.

W ramach realizacji programu nasze przedszkole otrzymało środki na zakup książek dla każdej grupy wiekowej o wartości 2 625 zł, zwiększając tym samym zasoby biblioteczne. Są to między innymi książki przyrodnicze, o rodzinie, bezpieczeństwie, zawodach, podróżnicze, znane bajki, baśnie, legendy i wiersze, które będziemy dzieciom czytać.

Przedszkolaki z ciekawością  i dużym zainteresowaniem oglądały nowości wydawnicze zakupione do biblioteki przedszkolnej. Była to okazja do przypomnienia sobie, jak należy obchodzić się z książką.

Rozbudzanie w dzieciach zainteresowań książką zanim pójdzie do szkoły stanowi fundament ich przyszłego sukcesu. Czas poświęcony na czytanie jest bezcenny. Dlatego tak ważne jest rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat.

W naszym przedszkolu staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, tworzenie wystawek książek, „kącików książki”, gdzie dzieci w wolnej chwili mogą obcować z literaturą. Książki rozbudzają w dziecku ciekawość świata, dlatego warto je dzieciom czytać.

Irena Sikora

List otwarty do Rodziców dzieci w wieku przedszkolnym
„Dlaczego warto dzieciom czytać książki?”

11 grudnia 2023