Próbny Egzamin

Szanowni Państwo,

z pewnością na bieżąco śledzą Państwo wszystkie bieżące informacje dotyczące zbliżającego się Egzaminu Ósmoklasisty. W związku z tym po uzgodnieniu z Panią Dyrektor chcemy zobowiązać naszą młodzież do uczestnictwa w zorganizowanym przez CKE Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty, który będzie się odbywał przez trzy kolejne dni: 30.03, 31.03 i 01. 04 br. (w poniedziałek-j. polski, we wtorek - matematyka, w  środę – j. angielski). Egzamin za każdym razem będzie się rozpoczynał około godziny 9.00.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

· 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski - 120 minut

· 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka - 100 minut

· 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne - 90 minut.

Ponieważ sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujemy wymusza rozwiązanie tych testów  w domu, wskazane jest, aby uczniowie rozwiązali zadania w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na prawdziwym egzaminie. Liczymy na uczciwość i samodzielność. Wyniki testu mają posłużyć przede wszystkim samokontroli i zdobyciu samoświadomości w kwestii tego, na ile młodzież jest przygotowana do tej wielkiej próby.

Abyśmy my, nauczyciele, też mieli jakąś wiedzę na ten temat, bardzo prosimy o przesłanie nam (nauczycielom przedmiotów egzaminacyjnych) przez młodzież odpowiedzi. Jeżeli chodzi o część arkusza, na której są zadania zamknięte – wystarczy nam zdjęcie (ale takie, żeby można było bez żadnych wątpliwości odczytać odpowiedź), można też w dokumencie tekstowym zapisywać np. zad.1 – odp. C, zad. 2. Fałsz.

Jeżeli chodzi o wypracowanie (także wypowiedź pisemną z j. angielskiego), bardzo proszę o przysłanie go do nauczyciela w pliku Word z możliwością edytowania tego tekstu. Nauczyciel będzie miał możliwość poprawienia, skomentowania, wyrażenia swojej opinii na temat tej obszernej części Egzaminu.

Mam świadomość, że pisanie na komputerze wydłuży czas pracy (chyba, że ktoś potrafi pisać na komputerze tak samo szybko jak długopisem, ale z pewnością nie wszyscy). Jeżeli wydłużenie czasu pracy będzie wynikało wyłącznie z konieczności pisania na komputerze, to trudno, będzie trochę dłużej. Z drugiej strony pisanie pracy na komputerze nieco zafałszuje wyniki, bo komputer poprawi większość błędów ortograficznych, ale tego w obecnej sytuacji nie unikniemy.

Egzamin ten nie jest obowiązkowy, nalegam jednak, aby podjąć ten wysiłek i sprawdzić się przed ostateczną rozgrywką.

Renata Gadecka

27 marca 2020