Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ciężkowicach

Projekt Edukacyjny Zabawa w spokojny umysł

Ciągły pośpiech, brak czasu, zajęcia dodatkowe, telefony… Współczesne dzieci są często rozkojarzone, zestresowane, przebodźcowane, mają trudności ze skupieniem uwagi. Jak im pomóc uspokoić się, skupić uwagę na chwili obecnej? Mindfulness, czyli uważność, to nie jest żadna wyjątkowa ideologia czy nadzwyczajna umiejętność. To po prostu zatrzymanie się w celu dostrzeżenia tego wszystkiego, co związane jest z naszym życiem. Niby tak zwyczajne, a niestety tak rzadkie we współczesnym, zaganianym świecie. Uważność to świadome, pełne ciekawości i otwartości doświadczanie tego:

- co dzieje się tu i teraz,

- co nas otacza, czyli przedmiotów, przyrody i innych ludzi,

- co dzieje się w nas samych, czyli odczuć z ciała, myśli czy emocji.

Dlatego w roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klas I-III naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Zabawa w spokojny umysł.

Celem projektu jest dostarczenie dzieciom w wieku  wczesnoszkolnym oraz ich wychowawcom wiedzy na temat prostych technik Mindfulness oraz narzędzi i inspiracji do rozwijania kompetencji emocjonalnych, a przede wszystkim obserwowania, rozpoznawania, rozumienia, a także akceptowania reakcji emocjonalnych u siebie i u innych.

Projekt prowadzony jest od września 2022 r. do czerwca 2023 r.

Organizator raz w tygodniu (za wyjątkiem tygodni, które zgodnie z kalendarzem roku szkolnego są wolne od zajęć dydaktycznych)  przesyła newsletter z propozycją ćwiczeń, prostych zabaw, zajęć dotyczących uważności, czyli mindfulness.

Jak każdy trening, przygoda z mindfulness wymaga systematyczności i cierpliwości.    Wychowawcy starają się na początku ćwiczyć codziennie przez 3-5 minut. Rozpoczęliśmy od oddechu. Dzieci poznały już ćwiczenia oddechowe, tj. ręka, rekin, zamek, kumpel na brzuchu, balonowe oddychanie czy tęczowe oddychanie oraz wiele innych.

Dorota Wróblewska

04 października 2022
Źródło grafiki: http://fatamorgana26.blogspot.com/

Skontaktuj się z nami

spciezkowice@ciezkowice.pl

tel. 14 6510040 

ul. Tysiąclecia 12

33-190 Ciężkowice

@ SP Ciężkowice Edytor WebWave CMS