Ręce w ruch, migiem mów

Znać inny język to jak posiadać drugą duszę.

Karol I Wielki

W klasie II a w mijającym roku szkolnym wdrażana była autorska innowacja pedagogiczna Ręce w ruch, migiem mów. Rozwijanie komunikacji z językiem migowym, która powstała z chęci integracji dziecka niepełnosprawnego
z grupą rówieśniczą oraz zwiększenia możliwości rozwoju społeczno-emocjonalnego i intelektualnego uczniów. Innowacja nie zakładała docelowo biegłej znajomości polskiego języka migowego, a miała służyć poznaniu podstaw tego języka oraz zasad komunikacji wizualno-przestrzennej w formie przystępnej i atrakcyjnej dla dzieci.

Uczniowie poznali już znaki daktylograficzne (alfabet) oraz znaki ideograficzne (gesty) wprowadzane jako element zajęć edukacyjnych
w trakcie realizacji bieżących treści programowych oraz podczas zajęć dodatkowych. Równocześnie usprawnili pracę rąk, ogólną motorykę ciała
i koordynację wzrokowo-ruchową, a także rozwinęli wyobraźnię, kreatywność, pamięć i koncentrację oraz pewność siebie. Mieli możliwość prezentowania nabytych umiejętności w zakresie posługiwania się językiem migowym nie tylko na forum szkolnym.

W realizacji innowacji klasę II a wspierała pani Agata Salamon wpisana do rejestru tłumaczy polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego
i sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych. Pani Agacie serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę w nowym roku szkolnym.

Joanna Roczniak

03 czerwca 2024