Rodzinny różaniec

Różaniec to skarb, który trzeba odkryć, mawiał patron naszej szkoły, Święty Jan Paweł II.
W październiku, miesiącu poświęconym Matce Bożej dzieci klas pierwszych i drugich wykonały w gronie rodzinnym różańce jako pracę dodatkową dla chętnych. Przy wykonywaniu prac Rodziny wykazały się wielką kreatywnością. W pracach tych daje się zauważyć olbrzymi wkład i wiele serca. Był to czas wspólnie spędzony przez dzieci, rodziców i dziadków, czego w obecnych czasach bardzo nam brakuje. Dziękuję za zaangażowanie i pomysłowość wykonawców. Każda praca jest bowiem wyjątkowa i niepowtarzalna!
Największym problemem naszych czasów jest to, że ludzie, niezależnie od wieku, ciągle nie mają czasu. Dorośli pracują od rana do wieczora, rzadko bywając w domu, a dzieci i młodzież po szkole mają sporo zajęć dodatkowych. Rodzice nieraz w ciągu dnia nawet nie widują się ze swoimi dziećmi. Brakuje czasu na rozmowę, a co dopiero na wspólną modlitwę. Jeśli zdarza się, że wszyscy razem przebywają w domu, to najczęściej każdy siedzi przed telewizorem, przy komputerze czy też z tabletem lub smartfonem w ręku, przenosząc się w wirtualny świat. Jak zmienić tę rzeczywistość?
Warto zacząć od wspólnego odmawiania chociaż jednej dziesiątki różańca. Św. Jan Paweł II pisał w liście o różańcu, że rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczona pozostaje. Tym, który jednoczy, jest Jezus. On jest w centrum modlitwy różańcowej, podczas której rozważamy tajemnice Jego życia. A więc, gdy cała rodzina odmawia różaniec, to zaprasza Jezusa, by był w centrum ich życia, uświęcając każdy dzień i wszystkie czynności. W tej rodzinnej modlitwie nigdy nie brakuje Maryi, bo tam gdzie jest Jezus, tam jest także Jego Matka. Ona najlepiej pomaga w poznawaniu Jezusa, w pogłębianiu miłości do Niego, w budowaniu  z Nim bliskiej relacji. Natomiast kiedy zbliżamy się do Jezusa, zbliżamy się też do naszych najbliższych, umacnia się nasza wzajemna miłość, jedność, życzliwość.
Wydarzenia, jakie świętujemy, można dzieciom wytłumaczyć właśnie za pomocą tajemnic różańcowych, rozważając je i łącząc ze wspólną modlitwą. Kiedy już od najmłodszych lat dzieci nauczą się modlitwy różańcowej, to będą ją kontynuować w swoim dalszym życiu, doświadczając wstawiennictwa i opieki Matki Bożej. Ale podstawą jest to, by dać dzieciom przykład modlitwy. To nie może być przymus. Dziecko patrząc na rodziców, chce ich naśladować. A więc kiedy widzi, że rodzice się modlą i że ta modlitwa przynosi owoce w ich życiu, to samo z radością będzie włączało się do wspólnej modlitwy. Wiara i miłość do Boga to najcenniejszy skarb, jaki można zaszczepić w sercach swoich dzieci.
Zatem z radością i zapałem podejmijmy codzienną modlitwę różańcową w naszych rodzinach. Niech przez nią zapanuje trwały pokój i dokonuje się przemiana nas samych i całego świata.

katechetka, Aneta Kozioł

13 listopada 2022