Romantyczne spotkanie w Dworku I. J. Paderewskiego

Dnia 10.11.2022 r. uczniowie klas ósmych i klasy siódmej wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach uczestniczyli w przedstawieniu, które odbyło się w sali koncertowej koło Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Przedstawienie zorganizowano z okazji festiwalu Viva Polonia Ku pokrzepieniu serc. Tytuł tego widowiska brzmiał: Gala Mistrzów Polskiego Romantyzmu. Uczestnicy mogli zobaczyć pojedynek dwóch wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Dwaj wybitni poeci zmierzyli się w trzech rundach, podczas których każdy twórca musiał spontanicznie stworzyć jakieś dzieło. W rzeczywistości wygłaszane były fragmenty znanych nam utworów obu poetów. Cały pojedynek głosami publiczności wygrał Adam Mickiewicz. Oprócz Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego w spektaklu wystąpił Ignacy Krasicki, Goplana z książki Balladyna, Świtezianka – bohaterka przepięknej ballady i Maryla – wielka miłość Mickiewicza.

Po zakończonym spektaklu wszyscy uczniowie wrócili do szkoły na pozostałe lekcje.

Nikodem Piątek

10 listopada 2022