Śpieszmy się kochać ludzi…

Aby czynić dobro, nie czekaj na okazje szczególne.

Próbuj wykorzystywać zwyczajne sytuacje.

Jean Pierre-Sartre

W obecnych czasach, tak różnych od tego, do czego przywykliśmy, słowa księdza Jana Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi… stają się swoistym apelem o pomoc dla tych, którzy dziś tego wsparcia od nas potrzebują.

Wszyscy z niepokojem śledzimy publikowane w mediach informacje na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju i w naszym regionie. Mamy też świadomość, że na zakażenie najbardziej narażeni są seniorzy, a zwłaszcza ci, którzy mieszkają w większych skupiskach, między innymi w domach opieki społecznej, gdzie sytuacja staje się coraz trudniejsza.

Nie można jednak bezradnie przyglądać się, jak inni rozpaczliwie walczą o przetrwanie, o każdy kolejny dzień, ale należy pośpieszyć z pomocą. Wiele osób o tym wie, ale nie każdy ma pomysł, jak to realnie wykonać.

Pomysł taki narodził się w głowie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, Pani Zofii Tarasek, która natychmiast przystąpiła do działania i zainicjowała akcję pomocy dla Domu Opieki Społecznej w Bochni.

15 kwietnia 2020 r. Pani Dyrektor zamieściła w e-dzienniku skierowaną do nauczycieli wiadomość z propozycją przyłączenia się do akcji. Zgodnie z oczekiwaniami nauczyciele zareagowali natychmiast, przez co grono zainteresowanych niesieniem pomocy zaczęło się powiększać. Do akcji zaproszono również Rodziców – ludzi o wielkich sercach.

Początkowo akcja miała polegać na zbiórce potrzebnych w placówce rękawiczek lateksowych, maseczek, płynów dezynfekcyjnych, ręczników, pościeli itp., ale nauczyciele wyszli z propozycją, aby z uwagi na ograniczone możliwości przemieszczania się rozszerzyć akcję i utworzyć specjalne konto Pomoc DPS, na które, bez wychodzenia z domu, będzie można dokonać wpłaty, a potem dokonać zakupów zgodnie z potrzebami placówki.

Tak więc 16 kwietnia w godz. 10.00 - 14.00 na parkingu przy szkole zbierano pomoc rzeczową, w ramach której zgromadzono m.in.: wiele sztuk pościeli, prześcieradeł, maseczek, ręczników, rękawic, mydeł i innych potrzebnych rzeczy.

Na konto w tym czasie wpłynęła kwota 3 600 zł. Dodatkowo przed szkołą zebrano 1150 zł. Za zgromadzone pieniądze w porozumieniu z kierownictwem DPS w Bochni dokonano zakupu m. in.: maseczek, płynów dezynfekcyjnych, żeli antybakteryjnych, rękawic gumowych, chusteczek antybakteryjnych, ręczników papierowych, papieru toaletowego i wielu innych środków higienicznych niezbędnych w opiece nad seniorami.

Okazało się, że zgromadzonego towaru było tak dużo, że niemożliwe stało się zapakowanie wszystkiego do samochodu osobowego. Ale Pani Dyrektor znalazła sposób i na to – zwróciła się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu transportu do Burmistrza Gminy Ciężkowice, Pana Zbigniewa Jurkiewicza i 17 kwietnia wraz z kierowcą Urzędu Gminy w Ciężkowicach, Panem Janem Stecem dostarczyła pomoc do DPS w Bochni.

Obecne czasy są sprawdzianem z naszego człowieczeństwa. Z tego, ile w nas jest dobra, zwykłej życzliwości i empatii. Nie zaprzepaśćmy tej okazji do czynienia dobra.

Wiadomo bowiem nie od dziś: Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas (Flora Edwards).

Renata Gadecka

22 kwietnia 2020