Spotkanie z dietetykiem

Dnia 4 marca 2019 r. uczniowie kl.I - III uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem Panią Małgorzatą Michno. Pani dietetyk przedstawiła uczniom prezentację multimedialną na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. W interesujący sposób przedstawiła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Omówiła również produkty żywnościowe na kolejnych piętrach Piramidy Żywieniowej od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny znaleźć się w niewielkich ilościach, zwracając szczególną uwagę na aktywność fizyczną. Zauważyła, że istotne dla zdrowia i utrzymania prawidłowej wagi jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie, zaznaczając bardzo ważną rolę warzyw i owoców, które powinny znaleźć się praktycznie w każdym posiłku.

Podkreśliła również, że dla prawidłowej pracy naszego organizmu niezbędne jest wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie, a ograniczenie do minimum słodkich napojów.

Pani dietetyk szczególną uwagę zwróciła na ogromne znaczenie zjadania śniadania przed przyjściem do szkoły, o czym nie zawsze uczniowie pamiętają lub twierdzą, że nie mają na to czasu. Przekonywała, że zjedzenie porannego posiłku zabiera tylko kilka minut a daje energię na dobry początek dnia.

Prawidłowa dieta jest podstawowym warunkiem utrzymania nie tylko prawidłowej wagi, ale przede wszystkim odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i w profilaktyce wielu chorób.

Dziękujemy Pani dietetyk Małgorzacie Michno za ciekawą prelekcje poświęconą zdrowemu odżywianiu.

Alina Jurkiewicz

04 marca 2019