Spotkanie z Panem Stanisławem Desiem –
Dyrektorem Domu Kultury w Jastrzębi

Dnia 28 maja 2024 r. we wtorek na nasze zaproszenie przybył na świetlicę szkolną wyjątkowy gość: Pan Stanisław Deś – Dyrektor Domu Kultury w Jastrzębi. Jest to muzyk, kompozytor, dokumentalista i strażnik miejscowego folkloru, a także założyciel zespołu Mali Jastrzębianie, kontynuującego tradycję słynnego i wielokrotnie nagradzanego zespołu Pogórzanie, powołanego do życia w latach sześćdziesiątych przez Pana lek. stom. Mieczysława Króla.

Pan S. Deś jest człowiekiem wielu talentów, który potrafi grać na kilku instrumentach: na akordeonie, gitarze, skrzypcach, organach. Opowiedział nam o walorach turystycznych Jastrzębi, skarbach ukrytych w Muzeum Etnograficznym Grociarnia w Jastrzębi.

Zbiory muzeum zawierają najrozmaitsze przedmioty związane z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego. Zgromadzone eksponaty obrazują dawne metody i narzędzia pracy, życie codzienne oraz zwyczaje mieszkańców regionu.

Dzieci miały okazję nauczyć się ludowej piosenki i otrzymały w prezencie zabawkę regionalną, tzw. „furtoka”, dowiedziały się też, jakie kulturalne wydarzenia odbywają się w ciągu roku zarówno w Domu Kultury w Jastrzębi jak i całej gminie Ciężkowice.

Jadwiga Mikos

06 czerwca 2024