Spotkanie z podkowcem małym w bruśnickim kościele

Dnia 5 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w spotkaniu na temat ochrony nietoperzy w Polsce. Prelekcja była zorganizowana jako działanie promocyjne PTPP pro Natura prowadzone w ramach projektu LIFE+ Podkowiec Towers. Wydarzenie odbyło się w kościele w Bruśniku późnym popołudniem. Spotkanie poprowadził Piotr Firlej - przewodnik beskidzki i pracownik Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody  pro Natura we Wrocławiu. Uczniowie zapoznali się z zasadami ochrony podkowca małego. Poznali zwyczaje, budowę i fizjologię tych ciekawych mieszańców bruśnickiego kościoła. Za pomocą detektora dzieci próbowały usłyszeć przelatujące nietoperze. Kilkorgu uczniom udało się je nawet zobaczyć podczas wylotów. Były konkursy i liczne pytania, a na koniec pamiątkowe dyplomy. Ksiądz proboszcz Piotr Gawenda opowiadał ciekawostki związane ze spotkaniami z nietoperzami w świątyni. Pokazał miejsca, przez które nietoperze przedostają się do prezbiterium i nawy głównej. Ponoć nawet upodobały sobie konfesjonały. Dzieci i ich rodzice mieli także sposobność obejrzeć śpiące nietoperze przez otwór w drzwiach za fotelem celebransa. Dopełnieniem spotkania było przybliżenie historii bruśnickiej parafii, trudnych losów mieszkańców regionu na przełomie pięciu stuleci i ciekawostki, np. o zatopieniu dzwonów kościelnych w dworskim stawie w czasie wojny.

Dziękujemy księdzu za wspaniałą lekcję historii, patriotyzmu i religii, przewodnikowi za zainteresowanie dzieci tematyką przyrodniczą i rodzicom za przywiezienie dzieci i poświęcenie wolnego czasu na poznanie lokalnego  środowiska.

Współorganizatorzy:

Małgorzata Bajorek