Sukcesy w roku szkolnym 2019/2020

Najważniejsze osiągnięcia
uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach
w roku szkolnym 2019/2020

Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu,

błyskotliwej inteligencji ani szczęścia.

Sukcesy odnoszą ludzie przekonani o tym ,

że wciąż się mogą wiele nauczyć.

/Carol Dweck, psycholog ze Stanford University/

Każdy uczeń jest zdolny, a wykrywanie tych zdolności jest bardzo ważnym zadaniem szkoły, czyli nauczycieli i wychowawców. Wiadomo, że tyle jest rodzajów zdolności, ile jest rodzajów ludzkiej działalności i każdemu rodzajowi działalności odpowiada rodzaj zdolności. Często jednak nawet wysokie uzdolnienia nie wystarczają do osiągnięcia sukcesu na miarę własnego talentu, jeżeli nie wiążą się one z rzetelną pracą i wsparciem ze strony nauczyciela. Dlatego też wdrażanie uczniów do systematycznej pracy nad własnym rozwojem stanowi szczególnie ważną część składową działań pedagogicznych dynamizujących rozwój ich zainteresowań i uzdolnień. Aby zmotywować uczniów do wzięcia udziału we wszelkiego rodzaju konkursach, trzeba umiejętnie wpłynąć na ich chęci, rozbudzić zainteresowania
i pozytywne nastawienie do uczestnictwa w konkursach. Takie podejście nauczycieli Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach pozwoliło uczniom zaangażować się
i uzyskać wysokie lokaty w różnego rodzaju konkursach.

Z pewnością osiągnięć uczniów byłoby znacznie więcej, ale pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele konkursów nie mogło się odbyć.

W roku szkolnym 2019/2020 na wyróżnienie zasługują:

1. Mikołaj Zabawski – uczeń klasy VIII - finalista Małopolskiego Konkursu Geograficznego;
  2. Maria Miłkowska – uczennica klasy VI – finalistka Biblijnego Konkursu Tematycznego Z dobrą nowiną przez życie;
  3. Mariola Gaj – uczennica klasy VI - II miejsce w VIII powiatowym konkursie kolęd i pastorałek niemieckojęzycznych;
  4. W III międzypowiatowym festiwalu piosenki religijnej i patriotycznej „BOGU I OJCZYŹNIE”:

Mariola Gaj – III miejsce
Szymon Dyl- III miejsce

Chór szkolny NOLITE TIMERE - II miejsce

1. W bieżącym roku szkolnym, w ramach projektu szkolnego   Dar na stulecie urodzin Jana Pawła II, uczniowie przystąpili również do VII edycji przedsięwzięcia Rozwinąć skrzydła - pamiętając o przeszłości zorganizowanego przez Zespół Szkolno - Przedszkolny Nr 1 w Łużnej. Mottem tegorocznej edycji były słowa św. Jana Pawła II: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.

Liczny udział uczniów naszej szkoły w  konkursach, jest wyrazem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Świętego Jana Pawła II, który nigdy nie zapomniał,
z jakiego pochodził kraju i z dumą nazywał siebie synem polskiej ziemi,
a jednocześnie jest Patronem szkoły.

Uczniowie  przystąpili do konkursu w dwóch kategoriach: w konkursie historycznym i w konkursie plastycznym. Tematyka konkursów związana była z życiem i nauczaniem Świętego Jana Pawła II oraz walką o granice w latach 1918 – 1921.

Do VII edycji przedsięwzięcia przystąpiło 403 uczniów z 50 szkół podstawowych z województwa małopolskiego: z powiatu gorlickiego, nowosądeckiego, tarnowskiego, limanowskiego, nowotarskiego, Miasta Nowy Sącz, Miasta Tarnów oraz z województwa podkarpackiego: z powiatu jasielskiego. 71 uczniów zmagało się z testem w konkursie historycznym, który odbył się 9 marca 2020r. Okazało się, że dzięki codziennej pracy wychowawczej nauczycieli, uczniowie naszej szkoły doskonale znają postać Patrona. W konkursie historycznym zdobyli wszystkie trzy pierwsze miejsca:

I miejsce – uczennica klasy VIII - Klaudia Kachniarz
II miejsce - uczennica klasy VI - Maria Miłkowska
III miejsce – uczeń klasy VIII - Adam Zięcina

Komisja konkursowa oceniła również 272 prace plastyczne.  Tutaj również uczniowie naszej szkoły wykazali się pomysłowością i talentem.
I  miejsce - uczennica klasy VI - Joanna Truchan
II miejsce - uczennica klasy V - Magdalena Dziuban
W kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymał uczeń klasy I - Mateusz Mróz.

1. Na słowa uznania zasługuje również drużyna koszykarzy, która zajęła II miejsce
    w rejonowych igrzyskach dzieci w mini koszykówce chłopców i I miejsce
    w powiatowym finale igrzysk dzieci w mini koszykówce chłopców:

Kacper Dziuban, Igor Kotul, Kacper Kachniarz, Daniel Bawołek, Jakub Dziodzio, Mikołaj Śliwa, Hubert Żaba, Karol Król, Damian Ligęza, Patryk Szostek, Jakub Choczyński, Hubert Hołda, Tymoteusz Skowron, Szymon Dziuban.

Wszyscy wymienieni uczniowie klas IV-VIII, którzy uzyskali wysokie lokaty w konkursach, otrzymali nagrody Burmistrza Gminy Ciężkowice, które, na zakończenie roku szkolnego, wręczył osobiście Pan Zbigniew Jurkiewicz. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

W minionym roku szkolnym bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej był konkurs na logo szkoły, który został ogłoszony jako jeden z konkursów w ramach szkolnego projektu Dar na stulecie Jana Pawła II.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego graficznego symbolu (logo) Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ciężkowicach. Zgodnie z regulaminem konkursu logo nie mogło zawierać elementów graficznych, do których prawa autorskie posiada inna osoba, aniżeli autor logo.

W konkursie wzięli udział prawie wszyscy uczniowie klas III-VIII. Zwycięzcą okazała się uczennica klasy VIII – Weronika Trela, której serdecznie gratuluję pomysłu. Zwyciężczyni konkursu została  na koniec roku szkolnego uhonorowana dyplomem i symboliczną nagrodą.

Logo wykorzystywane będzie przez naszą szkołę do celów identyfikacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych, promocyjnych, itp.

Przed nami wakacje. Jest to czas nie tylko wypoczynku, ale i zdobywania nowych doświadczeń, poznawania nowych ludzi, odkrywania tego co nieodkryte. Jest to też dobra okazja do lepszego poznania samego siebie i swoich możliwości, które z powodzeniem będzie można zaprezentować w nowym roku szkolnym.

Zofia Tarasek

27 czerwca 2020