Szkolne obchody 675-lecia lokacji miasta Ciężkowice

W tym roku przeżywamy jubileusz 675-lecia lokacji miasta Ciężkowice oraz 25-lecia przywrócenia praw miejskich utraconych w okresie międzywojennym.

Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach aktywnie włączyła się w obchody wspomnianego jubileuszu i wspólnie z Referatem Gospodarki Komunalnej Gminy Ciężkowice zorganizowała Gminny Turniej Ciężkowice: od przeszłości – przez ekologię – do rozwoju, którego celem miało być rozbudzenie zainteresowania historią, teraźniejszością i przyszłością naszej Małej Ojczyzny, jej pięknem i potencjałem ekologiczno-turystycznym.

W ramach przygotowań do turnieju odbyły się w szkole różne konkursy.

Konkurs wiedzy Ciężkowice – moje miasto zorganizowany przez p. Magdalenę Gabor, w którym należało się wykazać znajomością faktów związanych z miastem Ciężkowice.

Największą wiedzą w tym zakresie wykazali się:

Natalia Lorek kl. V a, Angelika Ligęza kl. VIII c, Jolanta Gucwa, kl. VII

Ponadto na wyróżnienie zasłużyli: Jakub Gucwa kl. VII, Aurelia Padoł kl. VI b, Nina Wojtaczka kl. VIII a, Sylwia Kozik kl. V b.

Konkurs wiedzy ekologicznej Ciężkowice – nasza gmina – nasze środowisko przygotowany i przeprowadzony przez p. Małgorzatę Bajorek. W konkursie tym należało prawidłowo rozwiązać test wiedzy o ekologii i ochronie środowiska.

Laureatami konkursu zostali: Kacper Dziuban kl. VIII a, Angelika Ligęza kl. VIII c, Natalia Lorek kl. V a.

Konkurs plastyczny dla klas I-III Urokliwe zakątki Ciężkowic, nad którym czuwały: p.  Małgorzata Gaj i p. Alina Jurkiewicz. Uczniowie mieli wykonać pracę ukazującą jakieś niezwykłe, wyjątkowo urokliwe miejsce w Ciężkowicach, na które w codziennym zabieganiu niejednokrotnie nie zwraca się uwagi.

Najwyżej oceniono prace: Karola Libronta z kl. II a, Filipa Szymańskiego z kl. III a i Nikoli Gniadek z kl. III a.

Konkurs plastyczny dla klas IV – VIII (na formę przestrzenną) Ciężkowice – moja wizja,  w którym należało wykazać się pomysłowością i wizjonerstwem, bo praca miała przedstawiać zabudowania, jakie będzie można w Ciężkowicach obejrzeć za 25 lat. Do wykonania pracy miały być użyte materiały ekologiczne lub z recyklingu. Za przebieg konkursu odpowiedzialne były: p. Jadwiga Patyk i p. Jolanta Zagórska.

I miejsce w konkursie zdobyła Lena Zięcina z kl. VI a, zaś miejsce II – Natalia Wilga z kl. VII.

Ponadto odbył się Konkurs plastyczny na pocztówkę Moje miasto Ciężkowice, nad którym roztoczyły opiekę: p. Joanna Dziuban i p. Anna Pierz.

Za najpiękniejsze uznano pocztówki w wykonaniu: Anny Ciepieli z kl. IV b, Darii Zabierowskiej z kl. IV b i Jolanty Gucwy z kl. VII.

Sporym zainteresowaniem cieszył się Ogólnopolskie Konkurs Informatyczny na grę lub escape room w aplikacji genial.ly Geniallne Miejsca. W etapie szkolnym konkursu wykorzystano tematykę lokalną, nawiązując tym samym do jubileuszu naszego miasta. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali: p. Dariusz Miłkowski i p. Rafał Galas.

I miejsce zajęli: Adam Bajorek i Mateusz Kuklewicz z kl. V b.  Stworzona przez naszych uczniów gra Ciężkowicki Escape Room została wyróżniona i umieszczona na mapie Geniallnych Miejsc w Polsce, a uczniowie w Krakowskim Centrum Informatyki AGH z rąk Pani Beaty Chodeckiej oraz profesora Jerzego Jaworskiego, Prezesa Oddziału Małopolskiego Towarzystwa Informatycznego otrzymali dyplomy i nagrody.  II miejsce należy do Leny Truchan-Szostek i Leny Padoł z kl. IV a, zaś III miejsce zajęli: Radosław Truchan, Szymon Bajorek, Nikodem Kwaśny i Mikołaj Nowak z kl. IV a.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do promocji naszego

niezwykłego miasteczka. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich pasji i poszerzaniu wiedzy o świecie. Uczestnikom  gminnego turnieju dziękujemy za zdobycie dla naszej szkoły Pucharu Burmistrza Gminy Ciężkowice, a autorom pokoju zagadek za uczynienie naszego miasteczka Geniallnym Miejscem na mapie Polski.

26 kwietnia 2023