Szlakiem królów i naukowców

Dnia19 września 2019 r. uczniowie klasy VII a I VII b uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Ponieważ towarzyszyła nam pani Halina Filar, która doskonale zna Kraków, mieliśmy pewność, że poznamy wiele ciekawostek o tym królewskim mieście. Przeszliśmy Drogą Królewską w kierunku wawelskiego wzgórza, zatrzymując się przy różnych obiektach zasługujących na uwagę. Pani Filar niezwykle barwnie opowiadała o mijanych po drodze pomnikach, kościołach, nie szczędząc nam licznych ciekawostek, co niemal pozwalało poczuć klimat dawnych czasów. Pokazała nam m. in. zegar w Collegium Maius, którego pierwszy mechanizm powstał przed rokiem 1465. Obecny jest czwartą konstrukcją w dziejach. O określonych godzinach rozbrzmiewa fragment utworu pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur i pojawia się orszak ruchomych figur przedstawiających osoby związane z historią Akademii Krakowskiej.

Na zamku królewskim po zwiedzaniu komnat mile zaskoczyła nas piękna wystawa miśnieńskiej porcelany.

Kolejną zaplanowaną na ten dzień atrakcją był Ogród Doświadczeń im. S. Lema. Pobyt w tym miejscu okazał się niezwykle atrakcyjną lekcją fizyki. Liczne eksponaty mocno zaangażowały wszystkich uczestników. Największym powodzeniem cieszyły się półkule magdeburskie, żyroskop i wodna waga. Na zakończenie naszego wyjazdu zwiedzaliśmy największą i najnowocześniejszą halę widowiskowo-sportową w Polsce, mogąca pomieścić 22 000 osób  - TAURON Arenę. Poczuliśmy dreszczyk emocji zarówno w szatniach, gdzie gościły liczne gwiazdy muzyki i sportu oraz na samej płycie głównej.

Polecamy wszystkim taką wycieczkę.

Katarzyna Hołda

19 września 2019