Uczymy się w terenie

W obecnym roku szkolnym klasy: I a, I b, II b, III a i III b podjęły się realizacji  ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Klasa w terenie. Jego głównym celem jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu i spędzania więcej czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową angażującą różne zmysły. Projekt trwa od października do maja. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie minimum 5 z 10 zadań z listy do wykonania i udokumentowanie ich realizacji wraz z fotorelacją na grupie projektu.

W I półroczu udało się nam przeprowadzić sporo ciekawych zajęć do zadań:

Obserwacja przyrody: wyjście do lasu,  spacer do Parku Zdrojowego, piesza wycieczka na Ścieżkę w Koronach Drzew, wycieczka do Skamieniałego Miasta.
Przy użyciu  lornetek, lupy i aparatów fotograficznych dzieci obserwowały i utrwalały nazwy drzew, krzewów i kwiatów,
poznawały warstwy i znaczenie lasu i jego mieszkańców, zbierały dary natury, obserwowały  zmiany w przyrodzie wczesną jesienią.
Plastyka w terenie: prace z darów natury - pani jesień z liści, kwiatów, szyszek,  stworki z ziemniaków, malowanie farbami śniegu.

Zabawa / gra w terenie: przeprowadzenie jesiennych zajęć ruchowych na świeżym powietrzu, bieg do Parku Zdrojowego, zabawy zwinnościowe, zabawy zimowe na boisku szkolnym.
Piknik - wspólne spędzenie czasu: zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz, pożegnanie jesieni w Parku Zdrojowym, posiłek dla ptaszków, wykonanie kul z ziarnami i rozwieszenie ich na drzewach wokół szkoły.

Wyjście w ciekawe miejsce: wyjście do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach, wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, grudniowe wyjście do kina do MCEE na bajkę Mavka oraz Inspektor Pająk, a także na warsztaty o nietoperzach połączone ze spotkaniem z policjantem.
Praca grupowa - stworzenie katalogu roślin - minizielnik: tworzenie zielników z liści oraz owoców drzew.

Zajęcia w terenie to świetne rozwiązanie, by lepiej i aktywniej poznawać otaczający świat.  W II półroczu z zaangażowaniem będziemy wykonywać kolejne zadania.

Małgorzata Gaj

09 lutego 2024