Wieliczka

Klasy drugie w Kopalni Soli

Dnia 1 kwietnia 2019 roku uczniowie klas II a i II b uczestniczyli w wycieczce do Niegowici i Wieliczki. Celem wyjazdu było odwiedzenie miejsca związanego z patronem naszej szkoły - Świętym Janem Pawłem II oraz zwiedzenie Kopalni Soli w Wieliczce.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w kościele Wniebowzięcia NMP w Niegowici - pierwszej parafii ks. Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. Ksiądz proboszcz interesująco opowiadał o patronie naszej szkoły, który właśnie w tej parafii pełnił swoją pierwszą posługę kapłańską.  W kościele, który został wybudowany z inicjatywy księdza Wojtyły, znajduje się replika jego grobu z watykańskiej bazyliki oraz obraz ks. Karola Wojtyły jako wikariusza parafii w Niegowici. Przed kościołem natomiast znajduje się jedyny na świecie pomnik papieża, jako skromnego, wiejskiego wikarego .

Następnym punktem wycieczki była Kopalnia Soli w Wieliczce. Pod opieką dwóch sympatycznych przewodników uczniowie zwiedzili szlak turystyczny w kopalni, uczestnicząc w programie edukacyjnym Szlakiem legend. Na trasie wycieczki uczestnicy mijali szereg wspaniałych komór z rzeźbami wykutymi w soli, z oryginalnymi  urządzeniami i sprzętem, a także ślady prac górniczych, które dały wyobrażenie o zmaganiach ludzi z niezwykle trudną pracą pod ziemią. Zobaczyli również przepiękna kaplicę św. Kingi oraz jedyny na świecie pomnik św. Jana Pawła II wyrzeźbiony w bryle soli. Na trasie uczniowie pokonali 800 schodów, z czego na starcie już 380. Zabawną atrakcją była możliwość sprawdzenia, czy ściany są rzeczywiście z soli. Ciekawą, pełną emocji rozrywką było wykonywanie różnych zadań związanych z pracą górników. Największy zachwyt wzbudziło jednak spotkanie ze Skarbnikiem oraz fragment inscenizacji  legendy o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię.

Na zakończenie wędrówki uczniowie otrzymali od Skarbnika pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek.

Następnie udaliśmy się na obiad. W tej wyjątkowej solnej scenerii, głęboko pod ziemią posiłek smakował wybornie. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i miłych wspomnień.

Alina Jurkiewicz

01 kwietnia 2019